Parlamentarni izbori održaće se 17. decembra, a Republička izborna komisija objavila je na koji način će se glasanje odvijati
U nedelju, 17. decembra održavaju se izbori u Srbiji gde će građani birati novi sastav parlamenta, Vlade, pokrajinske skupštine u Vojvodini, kao i vlast u desetinama opština i gradova. Ovo je pravo vreme da se informišete o svemu što je potrebno da znate kada su izbori u nedelju u pitanju, a mi vam donosimo kompletan vodič za izborni dan.
Na parlamentarnim izborima pravo glasa ima 6.500.165 građana, na pokrajinskim izborima u Vojvodini 1.669.734 građana, a na beogradskim izborima 1.613.190 birača.
Gde glasate i koja dokumenta su potrebna?
Pre nego pođete u nedelju na glasanje, proverite da li ste upisani u birački spisak. To možete učiniti na dva načina: odlaskom u vašu opštinu ili gradsku upravu ili na sajtu https://upit.birackispisak.gov.rs/. Na isti način možete da saznate gde se nalazi vaše biračko mesto.
Na izbore ne možete izaći bez važećih identifikacionih dokumenata, pa obavezno proverite da li posedujete važeću ličnu kartu ili pasoš.
Biračka mesta otvaraju se u 7, a zatvaraju u 20 sati. Ukoliko se neko zatekne na biračkom mestu prilikom zatvaranja biračkog mesta ili neposredno ispred, biće mu omogućeno da glasa. Nakon što se glasač potpiše u birački spisak, član biračkog odbora mu prska kažiprst desne šake sprejom kako bi se između ostalog izbegla mogućnost da neko glasa više puta, jer se sprej otkriva lampom. Ako birač odbije da mu se sprejom obeleži prst, birački odbor mu ne sme dozvoliti da glasa.
Za koga možete da glasate?
Republička izborna komisija (RIK) utvrdila je zbirnu izbornu listu kandidata za učešće na parlamentarnim izborima, na kojoj je 18 lista sa ukupno 2.817 kandidata predloženih za 250 poslaničkih mesta.
Prema odluci RIK, raspored na glasačkom listiću će izgledati ovako:
1. Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane
2. Ivica Dačić-premijer Srbije
3. Dr Vojislav Šešelj - Srpska radikalna stranka
4. Milica Đurđević Stamenkovski - Boško Obradovi - Nacionalno okupljanje; Državotvorna snaga; stranka Zavetnici - pokret Dveri
5. Dr Miloš Jovanović - srpska koalicija NADA - Nacionalno demokratska alternativa - nova demokratska stranka Srbije (novi DSS); Pokret obnove kraljevine Srbije (POKS) Vojislav Mihajlović
6. VAJDASÁGI MAGYAR SZÖVETSÉG – ELNÖKÜNKÉRT, KÖZÖSSÉGÜNKÉRT, A JÖVŐÉRT! – Savez vojvođanskih Mađara - Za našeg predsednika, za našu zajednicu, za budućnost!
7. Srbija protiv nasilja - Miroslav Aleksić - Marinika Tepić (Stranka slobode i pravde, Narodni pokret Srbije, Zeleno-levi front, Ne davimo Beograd, Ekološki ustanak – Ćuta, Demokratska stranka, Pokret slobodnih građana, Srbija centar, Zajedno, Pokret za preokret, Udruženi sindikati Srbije "SLOGA", Novo lice Srbije)
8. Usame Zukorlić – Ujedinjeni za pravdu – Stranka pravde i pomirenja - Bošnjaci Sandžaka, Tomislav Žigmanov - Demokratski savez Hrvata u VojvodiniI
9. SDA SANDžAKA - dr Sulejman Ugljanin SDA Sandžaka - dr Sulejman Ugljanin
10. Zajedno za budućnost i razvoj - koalicija za mir i toleranciju
11. Narodna stranka – siguran izbor. Ozbiljni ljudi - Vuk Jeremić, dr Sanda Rašković Ivić, Siniša Kovačević, Vladimir Gajić, Marina Lipovac Tanasković
12. Saša Radulović (Dosta je bilo - DJB) - Boris Tadić (Socijaldemokratska stranka - SDS) - Ana Pejić (Otete bebe) - DOBRO JUTRO, SRBIJO
13. "Politička borba Albanaca se nastavlja - Šaip Kamberi" "BETEJA POLITIKE E SHQIPTARËVE VAZHDON"
14. Mi - glas naroda, prof dr Branimir Nestorović
15. Srbija na zapadu – Zoran Vuletić – Nemanja Milošević – Da se struka pita – Vladimir Kovačević
16. Ruska stranka - Slobodan Nikolić
17. Čedomir Jovanović - Mora drugačije
18. Albanska demokratska alternativa - Ujedinjena dolina alternativa demokratike Shqiptare-Lugina e Bashukar
Ko će moći da glasa van glasačkog mesta?
Oni koji iz zdravstvenih razloga ili usled invaliditeta ne mogu lično prisustvovati biračkom mestu imaju pravo na alternativne načine glasanja kod kuće. Međutim, da bi ostvarili to pravo, potrebno je da obaveste birački odbor najkasnije do 11 časova na dan izbora. Ovo obaveštenje može se dostaviti ili pre samog izbornog dana ili direktno kontaktiranjem biračkog odbora do navedenog vremena.
Oni koji pak dođu na glasanje, a zbog nepismenosti ili invaliditeta ne mogu sami da popune glasački listić, imaju pravo na vođenje pomagača na biračko mesto. Pomagač će, prema uputstvima birača, obaviti popunjavanje glasačkog listića umesto njega.
Gde i kako će glasati Srbi sa Kosova i Metohije?
Srbi sa Kosova i Metohije će na parlamentarnim izborima moći da glasaju u Vranju, Kuršumliji, Raškoj i Tutinu, saopštila je 23. novembra Republička izborna komisija Srbije (RIK), a reč je o gradovima i mestima na jugu Srbije.
Ukupno je određeno 51 biračko mesto i to za Kosovski upravni okrug, Pećki, Prizrenski, Kosovsko-mitrovački, odnosno Kosovsko-pomoravski upravni okrug.
Iz Kancelarije za KiM su nas obavestili da nije moguće realizovati izbore u skladu sa zakonima.
Evropska unija reagovala je na odluku kosovskih vlasti da ne dozvole kosovskim Srbima da glasaju na Kosovu i Metohiji rekavši da ona nije u skladu sa duhom dijaloga, principom zaštite prava manjinskih zajednica i izgradnjom poverenja između Kosova i Srbije.
OEBS je saopštio da je o zahtevu Vlade Srbije obavestio Vladu tzv. Kosova i druge relevantne mehanizme. Takođe je naglašeno da je podrška privremenih prištinskih institucija neophodna da bi se OEBS uključio u organizaciju izbora.
Kako pravilno da glasate – šta je važeći, šta nevažeći listić?
Pravilnik o radu biračkih odbora jasno utvrđuje razlikovanje važećeg i nevažećeg glasačkog listića, te se tako nevažećim smatra svaki nepopunjeni listić, ali i onaj za koji se ne može pouzdano utvrditi za koje je izbornu list birač glasao.
Nevažeći glasački listić: nepopunjen (prazan listić), zaokružen/podvučen više od jednog kandidata (rednog broja ili nosioca izborne liste).
Važeći glasački listić: zaokružen/podvučen jedan kandidat/redni broj/izborna lista, listić popunjen na način iz koga se može pouzdano utvrditi za koga je birač glasao, ako docrtate ili dopišete neku poruku (ali jasno zaokružite/podvučete kandidata prema gorenavedenim pravilima), ako precrtate jedan ili više rednih brojeva odnosno jedan ili više naziva izbornih lista, ako docrtate ili dopišete neku poruku (ali jasno zaokružite/podvučete kandidata prema gorenavedenim pravilima), ako precrtate jedan ili više rednih brojeva odnosno jedan ili više naziva izbornih lista.
Izborna tišina - šta (ne) sme da se radi na biralištima?
Izborna tišina uoči republičkih, pokrajinskih, beogradskih i lokalnih izbora u Srbiji počeće u ponoć, u noći između četvrtka i petka, i trajaće do zatvaranja biračkih mesta u nedelju, u 20 časova.
Izborna tišina je period tokom koga je u medijima i na javnim skupovima zabranjeno da se objavljuju procene rezultata izbora, javno predstavljaju kandidati na izborima i njihovi izborni programi i pozivaju birači da glasaju, odnosno da ne glasaju za određene izborne liste ili kandidate.
Na biračkom mestu i na 50 metara od biračkog mesta zabranjeno je isticanje simbola političkih stranaka i drugog propagandnog materijala. Zakonom o izboru narodnih poslanika za kršenje pravila izborne tišine predviđene su novčane kazne, kako za pravna, tako i za fizička lica.
Kada ćemo saznati rezultate?
Republička izborna komisija najkasnije u roku od 96 sati po zatvaranju biračkih mesta ima zakonsku obavezu da utvrdi konačne rezultate izbora. Prve procene izbornih rezultata građani će imati već sat vremena posle zatvaranja biračkih mesta.
(J.N./EURACTIV.rs)