Politika

GDE ZAVRŠAVA POMOĆ KOJU EU ŠALJE GAZI? Komisija obavila istraživanje kao meru predostrožnosti

Evropska komisija je u utorak (21. novembra) saopštila da nijedna pomoć Evropske unije namenjena Palestini nije našla put do Hamasa, ali su pozvali na strožiju kontrolu ubuduće.

Izvor: EPA-EFE/HAITHAM IMAD

Revizija je naložena nakon terorističkog napada na Izrael 7. oktobra koji je predvodio Hamas, a zvaničnici EU su insistirali da je to bila mera predostrožnosti, a ne zato što su imali indikacije da sredstva bloka idu Hamasu.

EU je najveći pružalac takve pomoći Palestini i izdvojila je oko 1,2 milijarde evra za svoje programe između 2021. i 2024. godine.

"Revozija nije pokazala bilo kakve naznake da je novac EU direktno ili indirektno koristio terorističkoj organizaciji Hamas", rekao je potpredsednik Komisije Valdis Dombrovskis novinarima u Briselu o proceni.

Razvojna pomoć se koristi za projekte osmišljene da imaju dugoročni uticaj, kao što je isplata plata zvaničnika u Palestinskim vlastima, koje upravljaju Zapadnom obalom, i rad palestinskog ogranka Ujedinjenih nacija za izbeglice UNRVA.

To je odvojeno od humanitarne pomoći koja je namenjena za hitne potrebe za osnovnim stvarima kao što su hrana, voda i sklonište.

"Pregled je pokazao da je sistem kontrole funkcionisao", rekao je Dombrovskis.

"Kao rezultat toga, isplata korisnicima i UN za pomoć i zalaganje za palestinske izbeglice (UNVRA) nastaviće se bez odlaganja plaćanja", dodao je on.

Troškovi su provereni pre 7. oktobra, kada je teroristička grupa Hamas pokrenula napad na Izrael, što je izazvalo snažnu invaziju Tel Aviva na pojas Gaze, koji Hamas koristi kao bazu.

88 odsto očišćeno

Evropska komisija je ukupno pregledala 119 ugovora u vrednosti od 330 miliona evra i "nije identifikovala nijedan slučaj preusmeravanja sredstava na terorističke organizacije ili finansiranja koja su omogućila širenje mržnje ili antisemitizma", rekao je jedan visoki zvaničnik EU.

Izvor: EPA-EFE/STR

Ovo je jednako 88 odsto svih ugovora koji se procenjuju, uključujući 216,4 miliona evra za ugovore sa agencijama država članica, međunarodnim organizacijama, Ujedinjenim nacijama i programom Pegase koji obezbeđuje naknade porodicama sa niskim primanjima.

Međutim, zvaničnik EU je rekao da je sedam programa u vrednosti od 75,6 miliona evra ocenjeno kao "neizvodljivo" jer se "uglavnom" odnose na infrastrukturne projekte u Gazi, kao što su usluge desalinacije vode.

Ta sredstva će biti preraspoređena Palestini kao razvojna ili humanitarna pomoć, rekao je Dombrovskis. Zvaničnik EU je rekao da je 25 miliona evra već preraspoređeno na humanitarnu pomoć.

"Ipak, tražili smo pojašnjenja u vezi sa poštovanjem ugovornih obaveza prema svim implementacionim partnerima i nizu organizacija civilnog društva", dodao je zvaničnik.

Za ostalih 12 odsto ugovora koji predstavljaju 38,9 miliona evra, Komisija čeka više informacija od organizacija civilnog društva i nevladinih organizacija, navodi se u izveštaju.

Izvršna vlast EU zatražila je pojašnjenja o tome "kako primenjuju kontrole", rekao je visoki zvaničnik. "Postoje dva slučaja u kojima se iznose optužbe – konkretne tvrdnje o kršenju ugovora – u vrednosti od 8 miliona evra".

Dodatne kontrole idu dalje

Međutim, Evropska komisija želi da pooštri ugovore dodatnim merama za dodavanje zaštitnih mehanizama.

"U sadašnjem kontekstu, rizici od ovakvih problema su, po našem mišljenju, povećani, s obzirom na rat koji je u toku i veoma uzdrmanu političku atmosferu, stoga, potrebne su dodatne mere za jačanje kontrole, zaštitne mere koje štite mesto", rekli su zvaničnici EU.

Izvor: EPA-EFE/HAITHAM IMAD

Nova pravila bi uključivala uključivanje, na primer, "klauzule protiv podsticanja" na mržnju i nasilje, posebno antisemitizam, u sve ugovore sa civilnim društvom u Palestini i Izraelu, koje bi nadgledala Evropska komisija.

Oni bi takođe uveli ad-hoc kriterijume podobnosti za učešće u pozivima za podnošenje predloga ili direktnim nagradama koje "efikasno sprečavaju da se dodeljuju subjektima koji su bili uključeni u dela podsticanja mržnje i nasilja", saopštila je Komisija.

Takođe uključuje više kontrole finansiranja trećih strana (tj. podizvođača) i proširuje pregled sredstava u okviru programa Pegase na širi spektar korisnika, uključujući članove porodica korisnika prvog stepena.

Do sada su, u okviru programa Pegase, "pronađena upozorenja koja se odnose na 29 korisnika, a ovi korisnici su isključeni sa liste potencijalno kvalifikovanih primalaca", rekao je zvaničnik.

(EURACTIV.rs)

Tagovi