Politika

"EVROPSKA UNIJA NA POGREŠNOJ STRANI ISTORIJE": Erdogan prokomentarisao izveštaj EK, ukazao na dvostruke standarde

Odnosi Turske sa Evropskom unijom već su pod pritiskom zbog njenih demokratskih standarda, a trenutni otvoreni propalestinski stav predsednika Redžepa Tajipa Erdogana o ratu između Izraela i Hamasa dodatno testira veze.

Izvor: EPA-EFE/Necati Sanas

Nakon što je napad Hamasovih boraca 7. oktobra izazvao nemilosrdno bombardovanje Gaze od strane Izraela, Erdogan je u početku nastojao da Tursku pozicionira kao posrednika.

Ali ova ambicija je nestala prošlog meseca nakon što je turski lider predstavio Hamas ne kao terorističku grupu, već kao "oslobodioce" ili "mudžahedine" koji se bore za svoju zemlju.

Turska je tehnički kandidat za eventualno članstvo u EU i, čak i ako se to čini dalekim, Brisel bi više volio da Ankara podržava nego da se takmiči sa evropskim stavovima.

"Ono što predsednik Erdogan govori loše se odražava ovde u Briselu. Uvek očekujemo da se Turska uskladi sa nama u spoljnoj politici", rekao je zvaničnik EU koji je želeo da ostane anoniman.

Erdogan, pobožni musliman i vatreni zagovornik palestinskih prava, pooštrio je svoje kritike kako se broj civilnih žrtava u Gazi povećavao, optužujući Izrael da je počinio ratne zločine i opozvavši turskog ambasadora u Tel Avivu.

On je predvodio miting u Istanbulu koji je organizovala njegova vladajuća partija samo dan pre proslave obeležavanja stogodišnjice turske republike 29. oktobra.

Izvor: EPA-EFE/ERDEM SAHIN

"U svom izveštaju o napretku zemalja kandidata ka ispunjavanju kriterijuma za pridruživanje EU, objavljenom u sredu, EU je rekla da je jednostrana spoljna politika Turske ostala u suprotnosti sa prioritetima bloka".

"Sve teže"

Saopšteno je da je Ankara zadržala veoma nisku stopu usklađenosti od 10 odsto sa stavom EU o spoljnoj i bezbednosnoj politici u poređenju sa 8 odsto koje je imala 2022.

"Retorika podrške terorističkoj grupi Hamas nakon napada na Izrael... potpuno se ne slaže sa pristupom EU", dodaje se.

Analitičari strahuju da bi Erdoganov stav o Izraelu i Gazi mogao da ugrozi njegov diplomatski pristup Zapadu nakon reizborne pobede u maju.

"Erdoganov stav o Izraelu i Gazi doprinosi rastućim tenzijama između Turske i Zapada oko dugotrajnih pitanja, uključujući pristupanje EU", rekao je Hamiš Kinear, viši analitičar za Bliski istok i Severnu Afriku u obaveštajnoj kompaniji Verisk Maplecroft.

Odnosi Turske i EU su u zastoju od pokretanja pregovora o članstvu 2005. godine.

Zvaničnici EU kažu da je prvobitni entuzijazam nestao i da je došlo do primetnog odstupanja od zapadnih vrednosti, zajedno sa nedostatkom političke posvećenosti sprovođenju reformi.

Sada, rat u Gazi pogoršava ionako težak odnos.

"Kada je počeo rat u Gazi, mnogi od nas su mislili da bi Turska mogla da bude pošten posrednik i veliki igrač u rešavanju tenzija u regionu", rekao je drugi zvaničnik EU.

EU ima "pogrešno mesto u istoriji"

"Bili smo veoma ohrabreni kada smo videli značajnu ulogu koju je Turska odigrala u obnavljanju (ukrajinskog) izvoza žitarica preko Crnog mora", dodao je zvaničnik, misleći na ulogu Ankare u pokušaju da upravlja naporima Rusije da blokira ukrajinsko pomorstvo.

Izvor: EPA-EFE/Tolga Bozoglu

Erdoganova retorika o Gazi uništila je ove nade.

"Evropa treba da se poveže sa Turskom, ali postaje sve teže", rekao je jedan od evropskih zvaničnika.

Vodeći poslanik Evropskog parlamenta za odnose sa Turskom Načo Sančez Amor rekao je da Erdoganov pro-Hamasov stav nije prošao nezapaženo.

"Ako predstavite Hamas kao borce za slobodu, i drugi će Radničku partiju Kurdistana (militantna politička organizacija) videti kao borce za slobodu i onda će biti problema", rekao je on, aludirajući na zabranjenu organizaciju, koju Turska i Zapad navode kao terorističku grupu.

Tursko ministarstvo spoljnih poslova odgovorilo je na izveštaj EU kasno u sredu.

"Smatramo kao vid hvale ocenu u tekstu koji kritikuje stav naše zemlje o ratu Hamasa i Izraela kao potpuno nekompatibilan sa EU. Osećamo potrebu da podsetimo EU, koja je na pogrešnom mestu u istoriji, da politike zasnovane na univerzalnim vrednostima, međunarodnom pravu i humanitarnim principima treba da budu primenljive ne samo na Ukrajinu ili neki drugi region Evrope, već i na ceo svet, uključujući Bliski istok", dodaje se.

Erdoganove salve protiv Izraela nisu ništa novo, ali stručnjak za spoljnu politiku Serkan Demirtaš je rekao da današnji rat u Gazi "pokazuje da se razlike u geopolitičkim interesima obe strane postepeno produbljuju".

(EURACTIV.rs)