Politika

GUTEREŠ U NAJNOVIJEM IZVEŠTAJU UNMIK: "Prethodnih šest meseci obeležili su stalni nesporazumi Beograda i Prištine"

Autor Milena Antonijević

Generalni sekretar UN Antonio Gutereš pozvao je Beograd i Prištinu da se uzdrže od preduzimanja jednostranih radnji koje bi mogle da dovedu do pojačanih tenzija i dalje eskalacije.

Izvor: EPA-EFE/Johnson Sabin

Gutereš je, u najnovijem šestomesečnom izveštaju o radu UNMIK-a, za period od 19. marta do 18. septembra, istakao da zabrinjava činjenica da strane nisu ostvarile značajan napredak u primeni Sporazuma na putu normalizacije i da tek treba da postignu saglasnost o redosledu odredbi njegovog aneksa, prenosi RTS.

Prema njegovim rečima, prethodnih šest meseci obeležili su stalni nesporazumi Beograda i Prištine. Bezbednosna situacija nastavila je da se pogoršava usled provokacija i pojačane retorike obe strane, što je dovelo do nasilnih sukoba u kojima su povređeni pripadnici kosovskih snaga, kao i civili i novinari.

Gutereš dalje navodi da su napetom okruženju doprineli i protesti na severu Kosova, hapšenja kosovskih Srba, pritvaranje trojice kosovskih policajaca, novo raspoređivanje jedinica za specijalne operacije kosovske policije na severu Kosova, eksproprijacije zemljišta i više bezbednosnih incidenata, a nedostatak napretka u dijalogu nosi rizik od daljih tenzija i moguće eskalacije na terenu.

On je pozvao obe strane da ponovo potvrde svoju istinsku posvećenost dijalogu uz posredovanje Evropske unije i da u potpunosti implementiraju sve do sada postignute sporazume.

Kako je istakao,neophodno je pronaći rešenje za brzo održavanje prevremenih i inkluzivnih lokalnih izbora na severu KiM, uz učešće kosovskih Srba, kako bi se smirile napetosti i krenulo napred.

Generalni sekretar UN-a je osudio napade na pripadnike međunarodne misije na terenu i upotrebu nasilja uopšte, navevši da su eskalacija napetosti i bezbednosni incidenti u maju i junu negativno uticali na proces dijaloga.

"Imperativ je da akcije političkih lidera budu vođene posvećenošću rešavanju problema svih ljudi na Kosovu. Dijalog ostaje jedini put za rešavanje svih otvorenih pitanja", kazao je on i naveo da pozdravlja Deklaraciju o nestalim licima koju su Beograd i Priština usvojili 2. maja u dijalogu uz posredovanje Evropske unije i pozvao strane da preduzmu sve neophodne mere za sprovođenje njenih odredbi u dobroj veri.

Istakao je da ohrabruje sve strane da sprovode mere koje štite i promovišu poštovanje ljudskih prava.

"Sprovođenje vladavine zakona, uključujući hapšenja, optužnice, pritvore i radnje u vezi sa imovinskim pravima, treba da se sprovode strogo u skladu sa pravnim okvirom Kosova i međunarodnim ljudskim pravima i standardima", rekao je naglasivši da su povećane napetosti nastavile da utiču na ionako krhko poverenje među zajednicama i institucijama zajednica, čineći obnovljene napore za izgradnju poverenja i angažovanje među zajednicama odlučnim prioritetom Unmika.

Ponovio je poziv vlastima u Prištini da primene odluku kosovskog ustavnog suda iz 2016. godine u vezi sa imovinom manastira Visoki Dečani, što bi signaliziralo značajnu posvećenost kosovske vlade da podržava vladavinu zakona i ustavni poredak i povećalo bi poverenje javnosti u njene institucije.

Prema njegovim rečima, prioriteti Misije ostaju promovisanje bezbednosti, stabilnosti i poštovanja ljudskih prava na KiM i u regionu, kao i da u postizanju svojih ciljeva, UNMIK nastavlja svoj konstruktivan angažman sa Prištinom i Beogradom, svim zajednicama na Kosovu i regionalnim i međunarodnim akterima.

Sednica Saveta bezbednosti UN na kojoj će izveštaj biti predstavljen održaće se u ponedeljak, 23. oktobra.

(EURACTIV.rs)