Antonio Gutereš je nagovestio da bi format sednice Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija o KiM u oktobru mogao da bude zatvoren za javnost, a nekoliko je razloga za to
Na predstojećoj sednici Saveta bezbednosti UN moglo bi da dođe do presedana, prema onome što smo čuli od generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Antonija Gutereša na predstavljanju izveštaja o radu Unmika na Kosovu i Metohiji. Sednica zatvorena za javnost, koja je pomenuta tom prilikom, bila bi u tom slučaju održana prvi put u istoriji zasedanja ovog tela, a postoji nekoliko razloga za to.
U jeku rasprava članica oko Nagorno-Karabaha, Izraela i Gaze i Banjske i sukoba koji su se dogodili ili traju i dalje, poznavaoci političkih prilika smatraju da je ovakav potez opravdan.
Kako se može videti u izveštaju, postoje dva razloga za moguće zatvaranje vrata sednice i održavanja rasprave daleko od očiju javnosti.
Glavni su duboke podele između pet stalnih članica. U jednom "taboru" su države koje priznaju tzv. Kosovo (SAD, Velika Britanija i Francuska) u drugom one koje ne priznaju nezavisnost (Rusija i Kina) i snažno podržavaju poziciju Srbije.
- Još jedno pitanje oko kog nisu saglasne stalne članice SB UN je pitanje izmene UNMIK-ovog mandata. SAD su tražile okončanje mandata UNMIK-a i smanjenje učestalosti sednica o situaciji na KiM, slično kao i Velika Britanija, dok se Rusija protivi toj ideji i zalaže se za otvorene i redovne sednice SB UN o KiM - naveo je Gutereš.
Poslednju sednicu obeležile oštre rasprave
Sednica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija (SB UN), biće održana 23. oktobra, iako je prvobitno zakazana za 18. oktobar i predsedavaće Brazil.
Poslednja sednica SB o Kosovu održana je 27. aprila a predsedavala je Rusija. Obeležila ju je žestoka rasprava, ministri inostranih poslova Srbije i Kosova, Ivica i Dačić i Donika Gervala Švarc, međusobno su se optužili za neispunjavanje postignutih sporazuma.
Šefica UNIMK-a Karolin Zijade, koja je predstavila izveštaj, pozvala je obe strane na normalizaciju odnosa - da podignu nivo poverenja i smanje zapaljivu retoriku.
(EURACTIV.rs)