Politika

SA SASTANKA CENTRALNIH PET PORUČUJU: Moramo da držimo otvorene kanale sa Rusijom posredstvom OEBS-a

Autor Milena Antonijević

Ministri spoljnih poslova pet centralnoevropskih država sastali su se u Beču i pozvali da linije komunikacije sa Rusijom ostanu otvorene kroz OEBS kako bi se olakšao put ka miru u Ukrajini.

Izvor: EPA-EFE/MAX SLOVENCIK

Ministri inostranih poslova Austrije, Slovačke, Slovenije, Češke i Mađarske sastali su se u sredu u Beču u takozvanom formatu „Centralnih 5" kako bi razgovarali o nekoliko pitanja od zajedničkog interesa.

Među njima je bio i molba da se obezbedi kontinuirana relevantnost Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS), jedne od retkih panevropskih organizacija čija je Rusija još uvek članica.

„Verujem da moramo da zadržimo otvorene neophodne linije komunikacije i platforme koje bi nam mogle biti potrebne kada dođe vreme", rekao je austrijski ministar spoljnih poslova Aleksander Šalenberg, koji je bio domaćin događaja, na konferenciji za novinare.

Ističući svoju bezuslovnu podršku Ukrajini, Šalenberg je rekao da je OEBS „jedina panevropska platforma za dijalog i verujem da će igrati i može igrati ključnu ulogu u budućnosti".

Njegove kolege su takođe istakle značaj OEBS-a, a mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto je posebno istakao da „kanali komunikacije moraju biti otvoreni".

Međutim, Mađarska je više puta kritikovana zbog pomirljivijeg pristupa prema Rusiji. U aprilu, zemlja, koja dobija oko 80% svog gasa iz Rusije, potpisala je novi energetski sporazum sa zemljom kako bi osigurala kontinuirane isporuke nafte i gasa uprkos evropskim obećanjima da će postepeno ukinuti uvoz ruske energije.

Sijarto će se vratiti u Rusiju sredinom oktobra da učestvuje na Ruskoj energetskoj nedelji.

Ali Austrija je takođe kritikovana što je zauzela mekši stav prema Rusiji.

Od jula, zemlja je uvozila oko 66% svog gasa iz Rusije, u odnosu na 79% pre rata. Predstavnik EU u Beču, Martin Selmair, otišao je toliko daleko da je opisao visok nivo uvoza energenata iz Rusije kao „krvavi novac" -- na veliko zgražanje austrijske vlade.

Austrija je takođe bila žestoko kritikovana što je dozvolila ruskim delegatima u OEBS-u da uđu u Austriju kako bi učestvovali na sastancima te organizacije. Međutim, Šalenberg je naglasio da bi uključivanje Belorusije i Rusije bilo od vitalnog značaja za funkcionisanje organizacije.

Slovenija, Češka i Slovačka su takođe naglasile potrebu da se OEBS spasi od irelevantnosti.

OEBS je „jedina organizacija koja vodi otvoren dijalog sa Rusijom", rekla je slovenačka ministarka spoljnih poslova Tanja Fajon, dok je njen češki kolega Jan Lipavski dodao da je „jedan od stubova evropske bezbednosne arhitekture".

OEBS je trenutno pod pritiskom, a Rusija blokira tu instituciju da igra glavnu ulogu u ratu koji je u toku.

Zbog veta Rusije, takođe nema dogovora o tome koja će zemlja predsedavati institucijom 2024. godine, a rasprave o budžetu organizacije su zaustavljene mesecima.

(EURACTIV.rs)