Politika

KOSOVO PREDLAŽE PLAN OD PET TAČAKA ZA SMIRIVANJE TENZIJE SA SRBIJOM: Da li on uključuje i izbore na severu KIM?

Autor Milena Antonijević

Kosovski premijer Aljbin Kurti predložio je plan za smirivanje rastućih tenzija sa Srbijom na severu Kosova posle nedelja nemira i nestabilnosti.

epa10367166 Kosovo Prime Minister Albin Kurti (L) addresses a joint press conference in Prague, Czech Republic, 15 December 2022. Kosovo’s Prime Minister Kurti submited membership application to join the European Union to the Czech Presidency of EU. Kosovo’s President Vjosa Osmani, Prime Minister Albin Kurti, and Parliament Speaker Glauk Konjufca signed the application for EU membership on 14 December 2022. EPA-EFE/MILAN KAMMERMAYER
Izvor: EPA-EFE/MILAN KAMMERMAYER

U pismu šefu diplomatije EU Žozepu Borelju od 12. juna u koje je EURACTIV imao uvid, Kurti je predložio plan za smanjenje tenzija na severu zemlje i pomenuo spremnost da se organizuju novi izbori.

Ovaj potez dolazi nakon što su tenzije na severu Kosova između kosovskih Albanaca i etničkih Srba, koji su većina na severu, prerasle u nasilje poslednjih nedelja, što je navelo NATO da rasporedi još 700 mirovnjaka.

EU i SAD zapretile su „negativnim posledicama“ ukoliko ne dođe do difuzije tenzija, a kritike su očigledno više upućene Kurtiju nego predsedniku Srbije, Aleksandru Vučiću, koji se dugo smatrao pokroviteljem i pobornikom Srba na severu Kosova.

Prva tačka Kurtijevog plana odnosi se na ponovno uspostavljanje vladavine prava u četiri opštine na severu Kosova u kojima dominiraju Srbi.

„Situacija na severu već duže vreme nije normalna, ali eskalacija 29. maja zahteva hitno privođenje pravdi svih onih koji su primenili nasilje nad kosovskom policijom, KFOR-om i medijima“, navodi se u tekstu.

Drugi korak bi podrazumevao da se „nasilne grupe“ „odmah povuku sa teritorije Kosova i da se zaustavi svako krivično delo protiv kosovskih institucija“.

Prema predloženom planu, ovo bi takođe uključivalo „snižavanje ranga“ kosovskih policijskih snaga u tri opštinske zgrade na severu Kosova.

Treća tačka poziva kosovsku policiju, NATO-ov KFOR i misiju EULEKS za vladavinu prava da „sprovode zajedničke bezbednosne procene svakih 15 dana kako bi se garantovalo bezbedno okruženje za sve i podržale mere vladavine zakona“.

Četvrta tačka poziva Prištinu da „koordinira sa svim akterima i raspiše vanredne izbore u četiri opštine na severu“.

Konačna tačka poziva da se Kosovo i Srbija vrate dijalogu uz posredovanje EU i da Brisel izradi plan za primenu sporazuma.

Strana EU treba da „osigura pravičan i uravnotežen plan redosleda za sprovođenje Osnovnog sporazuma i njegovog Aneksa za implementaciju“.

U pismu Borelju, Kurti je takođe naveo da bi on i predsednik Srbije Aleksandar Vučić mogli da se sastanu ove nedelje u Briselu, ali do objavljivanja ovog teksta nije bilo potvrde sa strane EU.

(EURACTIV.rs)