Uz poruku iz Brisela da u ovoj fazi nema ništa da se najavi u vezi sa bilo kakvim predstojećim dijalogom Beograda i Prištine na visokom nivou pitanje je da li pregovori "tapkaju u mestu" ili postoji prostor za optimizam
Rešavanje kosovskog pitanja čini se da je trenutno zaglavljeno između međusobnih optužbi koja strana šta (ni)je ispunila, suprotstavljenih stavova o povratku za pregovarački sto i spremnosti da se načine konkretni koraci na putu ka normalizaciji odnosa. Dok se iz Beograda čula poruka da se "očekuje poziv i postoji nada da će se postići neko rešenje", Priština ima prilično radikalan stav – u Brisel ćemo samo ako budemo pozvani da potpišemo sporazum sa Srbijom.
Uz poruku iz Brisela da u ovoj fazi nema ništa da najavi u vezi sa bilo kakvim predstojećim dijalogom Beograda i Prištine na visokom nivou pitanje je da li pregovori "tapkaju u mestu" ili postoji prostor za optimizam kada je pomeranje s mrtve tačke u pitanju i eventualno postizanje sveobuhvatnog dogovora?
Nakon odvojenih sastanaka koje je šef evropske diplomatije Žozep Borelj imao sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i premijerom privremenih prištinskih institucija Aljbinom Kurtijem, tokom Minhenske bezbednosne konferencije i izjave Vučića da očekuje poziv ovih dana, sve oči sada su uprte u Brisel.
Predsednik Aleksandar Vučić rekao je u izjavi novinarima u Minhenu da Evropska unija ili nema ili ne želi da primeni mehanizme prema Prištini koja na svaki način pokušava da etnički očisti KiM od Srba.
"Rekli smo da želimo da budemo na svakom sastanku, ali da želimo da vidimo rezultate. Govorili smo o dinaru, jednoj od podmuklih laži Kurtija, koji ovde svima priča da smo u tromesečnom tranzicionom periodu, koji se odnosi na to da neće otimati dinare", rekao je Vučić, ali se zapitao kako da dinari stignu na KiM.
Izvor: EURACTIV/ J.A.Predsednik je dodao da očekuje poziv u Brisel ovih dana i da se nada nekom rešenju.
Dok Beograd poručuje da je spreman za dijalog, iz Prištine stiže prilično radikalan stav o vraćanju za pregovarački sto. Premijer privremenih prištinskih institucija, Aljbin Kurti, rekao je da će otići u Brisel ako bude pozvan da potpiše sporazum sa Srbijom.
"Ako nas pozovu da potpišemo sporazum, sigurno ću ići. Bio sam konstruktivan i posvećen čak i kada smo pozvani u Brisel, a za rundu pregovora ne može se reći da je bila uspešna. Ovo radim za EU, ali i zato što moramo da imamo normalne odnose sa Srbijom. Što se mene tiče, odnosi bi se normalizovali još prošle godine, ali ako to nije urađeno u februaru i martu 2023, može u februaru i martu 2024, zašto ne", rekao je Kurti, prenosi Koha.
Uzdržavanje od zapaljive retorike
Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg pozvao je sve strane na Zapadnom Balkanu da se uzdrže od zapaljive retorike i postupaka koji bi mogli da dovedu do dalje eskalacije tenzija, istovremeno istakavši značaj procesa dijaloga Beograda i Prištine.
Jens Stoltenberg je na konferenciji održanoj 14. februara pozvao Beograd i Prištinu da se angažuju u dijalogu uz posredovanje EU i naglasio da ohrabruje obe strane da se u dobroj veri uključe u pregovarački proces.
"Borelj i Lajčak nemoćni bez podrške država članica"
Predsednik Srbije ocenio je da i Miroslav Lajčak i Žozep Borelj dobro razumeju situaciju na KiM, ali da ne mogu ništa da preduzmu bez podrške država članica EU.
Izvor: Printscreen/Pink TVNa pitanje ko je na sastancima pokazao veće razumevanje za sitauciju na KiM, evropski ili američki zvaničnici i da li oni uopšte žele da uđu u rešavanje problema koji je nastao zbog odluke Prištine da ukine dinar, Vučić je rekao da "razumeju i Borelj i Lajčak, nisu slepi, ali je neophodna podrška država članica da se nešto preduzme". Ipak, nije precizirao da li stvarno postoji ta podrška ili ne.
Borelj: Do mira u u regionu normalizacijom odnosa
Visoki predstavnik EU Žozep Borelj poručio je nakon odvojenih sastanaka na Minhenskoj konvenciji da se mir u regionu može postići samo normalizacijom odnosa.
"Na marginama Minhenske bezbednosne konferencije sam imao odvojene sastanke sa predsednikom Srbije i premijerom Kosova. Održiva stabilnost i mir u regionu mogu se postići samo normalizacijom odnosa između Kosova i Srbije", naveo je Borelj na društvenoj mreži Iks (Tviter) i dodao da se normalizacija odnosa postiže dijalogom kojim posreduje Evropska unija.
(J.N./EURACTIV.rs)