Ruski milijarder Roman Abramovič u sredu (20. decembra) izgubio je pravni spor koji je imao za cilj da poništi sankcije Evropske unije koje su mu uvedene nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Nakon što je predsednik Vladimir Putin naredio ruskim trupama da uđu u Ukrajinu u februaru 2022, Evropska unija je sankcionisala ruske zvaničnike i niz ruskih biznismena, poput poznatog milijardera Romana Abramoviča, dok je zamrznula stotine milijardi dolara ruske imovine.
Abramovič je podneo tužbu zbog ovoga.
Sud EU u Briselu odbacio je prigovor i takođe odbacio njegove zahteve za kompenzaciju, ukazujući na njegovu ulogu u ruskoj čeličani Evraz i činjenicu da je čelik bio glavni izvor prihoda ruskoj vladi.
"Opšti sud odbacuje tužbu gospodina Abramoviča, čime je potvrdio restriktivne mere preduzete protiv njega", navodi se u svojoj presudi.
"Evropski savet zapravo nije pogrešio u svojoj proceni odlučivši da uključi, a zatim zadrži, ime gospodina Abramoviča na spornim spiskovima, u svetlu njegove uloge u grupi Evraz, a posebno u njenoj matičnoj kompaniji, ", dodaje se, pozivajući se na sankcione liste.
Abramovič, koji takođe ima izraelsko državljanstvo i bivši je vlasnik britanskog fudbalskog kluba Čelsi, postao je jedan od najmoćnijih svetskih biznismena nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991. Forbes procenjuje njegovu neto vrednost na 9,2 milijarde dolara.
U saopštenju izdatom u njegovo ime, Abramovič je rekao da je razočaran presudom.
On je rekao da sud nije uzeo u obzir neke od argumenata koje je koristio Savet EU, uključujući tvrdnju da je Abramovič imao koristi od ruske vlade – za koju je rekao da je lažna sugestija.
"Gospodin Abramovič nema mogućnost da utiče na donošenje odluka bilo koje vlade, uključujući Rusiju, i ni na koji način nije imao koristi od (ukrajinskog) rata", navodi se u saopštenju.
"Odluka suda da zadrži sankcije protiv gospodina Abramoviča zasnovana je isključivo na tome što je sud definisao gospodina Abramoviča kao 'ruskog biznismena', što je prema današnjim veoma širokim propisima EU dovoljno da ostane sankcionisan, čak i ako ste samo pasivni akcionar u sektoru koji nema veze sa ratom”.
(JA/EURACTIV.rs)