Epilog pucnjeve u Banjskoj je petoro mrtvih i više ranjenih, a i dalje se procenjuje i istražuje šta se zapravo dogodilo. O ovoj temi razgovaralo se i na Javnoj debati Saveta za strateške politike i Ambasade Republike Bugarske.
Danas je u Srbiji i Republici Srpskoj dan žalosti Srbiji povodom tragičnih događaja na Kosovu i Metohiji.
Prema rečima zvaničnika kosovske policije, završena je akcija policijske pretrage u Banjskoj kod Zvečana. Selo je četvrti dan pod blokadom, a ulazak je i dalje dozvoljen samo meštanima.
Srpski predsednik Aleksandar Vučić govoriće o situaciji na KiM u 27.septembra od 21 sat na Prvom programu RTS-a.
Šta se zapravo dogodilo u Banjskoj, međutim, i dalje je nejasno.
Na Javnoj debati Saveta za stratešku politiku i Ambasade Republike Bugarske u Beogradu-ambasada za vezu sa NATO u Srbiji 2021-2024, učesnici su razgovarali o uticaju rata u Ukrajini na globalnu geopolitičku sredinu, ali i odgovarali i na pitanja o aktuelnoj situaciji na severu Kosova i Metohije.
Dragan Šutanovac, predsednik Saveta za strateške politike i bivši mnistar odbrane, o situaciji na severu KiM rekao je da je u danima pre sukoba u Banjskoj u više navrata govorio o budućnosti nekih lokalnih sukoba i svoj katastrofi koja može da se nanese u vom trenutku narodu na Kosovu, pre svega Srbima, kao i o pollitici pomirenja koja je dobila podršku EU.
"Nemam potpuna saznanja, osim onoga što ste i vi videli, šta se zaista desilo. Napisao sam u prvim momentima kad se to dešavalo da će biti potrebna ozbiljna istraga i voleo bih da Srbija partipicira u toj istrazi, voleo bih da međunarodna zajednica participira u tome takođe. Čini mi se da je stvar izmakla kontroli. Moje duboko ubeđenje je da se radi o ljudima koji nisu radili to za državni interes i da su na neki način samoorganizovani, a istraga bi to trebalo da pokaže. Svaka vrsta špekulacije sada bi bila neodgovorna", kazao je Šutanovac.
Na dodatno pitanje kako komentariše informaciju da je na KiM zaplenjena veća količina arsenala i na šta to ukazuje, Šutanovac je rekao da tu nema dilemu.
"Mi smo zemlja koja je, ja mislim druga na svetu, po naoružanju po glavi stanovnika. Ratovi devedesetih su doneli gomilu toga. Podsećam vas da je i nakon tragičnih događaja u maju, Vlada Srbije pozivala da se preda naoružanje. Nemam utisak, nisam stručan da vam kažem da li je ono novo naoružanje, deluje da je sve strarije, verovatno iz nekih magacina još jugoslovenskih, tako da je to nešto što nije neubičajeno. Dakle, deluje da je starije i verujem da ga ima još na obe strane", odgovorio je on.
Odgovarajući na pitanje novinara o izjavi američkog državnog sekretara Blinkena da EULEKS i NATO sarađuju sa kosovskom policijom, a da s druge strane, Srbija očekuje rekaciju Kfora, kao i da se zaštiti srpski narod na KiM, pa s tim u vezi - da li očekuje rekaciju Kfora, Šutanovac je rekao da je ovo svakako zvono za uzbunu da snage na Kosovu mnogo ozbiljnije sagledaju celu situaciju. Da li su mogla da se spreče ova ubistva, to će oni sada proceniti, ali u nekoj perspektivi sa svim svojim snagama koje nisu brojčano velike ali su tehnološki jako moćne, da bi na vreme mogli tako nešto da predvide i zaustave.
Boško Jakšić je rekao da je ova situacija je pokazala da Status Quo podržavaju dvojica glavnih političkih aktera, ali ga podržava i Rusija, kao stalnu mogućnost za destabilizaciju, a s druge strane oni koji su protiv Statusa Quo i koji nude rešenje kao što su EU i SAD pokazuju se suviše slabima i nedoraslim igrama sa balkanskim političarima koji razmišljaju na jedan potpuno drugačiji način nego što su oni očekivali da bi moglo da se dođe do rešenja.
"Nažalost mislim da će ovakvih incidenata još biti, zato što će Status Quo još trajati", kazao je on.
(EURACTIV.rs)