Predlog je predmet žestoke debate u Australiji, koja nije imala uspešan referendum skoro 50 godina.
Australijanci će glasati na istorijskom referendumu 14. oktobra o ustavnoj promeni kojom bi domorodački narodi, Aboridžini i stanovnici ostrva Toresovog moreuza, mogli da u parlamentu, kroz stalno telo, savetuju vladu o zakonima koji se njih tiču.
Predlog je predmet žestoke debate u Australiji, koja nije imala uspešan referendum skoro 50 godina. Da bi ovaj predstojeći referendum uspeo, sem većine glasova za, treba da postoji i većinska podrška u najmanje četiri od šest australijskih država. Sastav, funkcije i ovlašćenja tela - čiji saveti ne bi bili obavezujući - bi potom osmislio parlament.
Najavljujući datum glasanja na mitingu u Adelaidu, premijer Entoni Albanizi nazvao je glasanje "šansom koja se pruža jednom u generaciji da se naša zemlja okupi i promeni na bolje".
Izvor: EPA-EFE/LUKAS COCHAustralija je jedina zemlja Komonvelta koja nikada nije potpisala ugovor sa svojim domorodačkim narodom, a zagovornici kažu da je promena Ustava važan korak ka pomirenju.
Domoroci se suočavaju sa nesrazmernim nivoom problema u društvu, što Australija dugo pokušava da reši.
Opozicioni lider Piter Daton, protivnik referenduma, kaže da nema dovoljno detalja iza predloga, i kontroverzno tvrdi da bi mogao rasno da podeli Australijance. Ali mnogi aktivisti kampanje protiv referenduma, uključujući Datona, optuženi su za podstrekivanje rasizma i širenje dezinformacija.
Oni su zauzvrat optužili kampanju koja podržava referendum za elitizam i odbacivanje opravdanih zabrinutosti svakodnevnih Australijanaca.
Australija je poslednji put održala referendum 1999. godine, kada je odlučila da ne postane republika. Samo osam od 44 referenduma u Australiji je bilo uspešno - poslednji 1977.
(EURACTIV.rs)