Specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak i specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar na zajedničkoj video konferenciji u Atlanskom savetu izrazili su zabrinutost za stanje na severu KiM.
Specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine, Miroslav Lajčak rekao je da je veoma zabrinut stanjem na severu Kosova i Metohije, da je ovaj trenutak važan i kritičan i da je deeskalacija neophodna. On je istakao da kosovsko pitanje mora da se reši do kraja godine, jer u 2024. godini.
Specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar istakao je da kriza na severu KiM ima potencijal da preraste u međunarodni i regionalni konflikt i da SAD u potpunosti podržavaju napore EU da tu krizu razreši.
Lajčak se osvrnuo na hronologiju događaja na severu KiM ocenjujući da bi bilo dobro da se izbori održe što pre.
"Nema krajnjeg roka, sve zavisi od političke volje. Naravno, tu je pravna procedura koja mora da se ispoštuje", rekao je Lajčak.
Specijalni izaslanik EU je izrazio uverenje da će predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti doći uskoro na sastanak u Brisel, a na pitanje šta ako Kurti ne promeni stav, Lajčak je odgovorio da veruje da eskalacija nije u Kurtijevom interesu, navodeći da očekuje da oba lidera dođu i budu posvećena nalaženju rešenja.
"Mislim da je Kurti demokrata i da veruje u vladavinu prava. Hajde da ne nagađamo sa tim šta bi bilo kad bi bilo. Nikad nisu rekli stvarno 'ne' dijalogu. Mislim da ćemo imati dijalog u Briselu uskoro", istakao je Lajčak.
On je predstojeći briselski dijalog nazvao sastanak kriznog menadžmenta povodom trenutne situacije.
"EU je jasno pokazala da je spremna da ide ka pozitivnoj agendi, ali pre svega, deeskalacija je neophodna. Region je veoma zabrinut, jer ovaj sukob otvara brojna pitanja, lideri EU su veoma jasni, prate proces vrlo konkretno", naveo je Lajčak.
Prema njegovom mišljenju prvi korak mora da dođe od Prištine, koja treba da poruči gradonačelnicima da ne rade iz opštinskih kancelarija, a onda potom i od Beograda.
"Ohridski sporazum je pravno obavezujući, tako da nijedna od strana ne sme da radi ništa jednostrano. Zajednica srpskih opština je međunarodno pravno obavezujuća za Kosovo, to nismo izmislili Eskobar i ja. Srbi treba da imaju pravo na zaštitu svoje kulture, jezika", ocenio je Lajčak.
Na pominjanje mogućnosti da Kfor pojača snage na KiM, Lajčak smatra da bi to bio korak unazad.
Specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar poručio je da kriza na severu KiM ima potencijal da preraste u međunarodni i regionalni konflikt i da SAD u potpunosti podržavaju napore EU da tu krizu razreši.
Ukazao je da "Kosovo želi da bude deo Evrope i da će se normalizacijom odnosa uskladiti i sa pravilima EU".
"Mi, kao najveći podržavalac Kosova, želimo da ih vidimo u EU i NATO i aktivno ohrabrujemo obe strane da se fokusiraju na dijalog i snažno da rade kako bi postigli ono dogovoreno sporazumom iz Ohrida'', rekao je Eskobar.
On je izrazio stav da trojica uhapšenih policajaca treba odmah da budu puštena na slobodu, bilo da su "kidnapovani ili da su se nekom greškom našli na srpskoj teritoriji, oni tamo nemaju šta da traže".
Govoreći o izborima u četiri opštine na severu KiM, rekao je da je SAD videla potrebu za izborima, da su priznale rezultate i legitimitet gradonačelnika, ali i da su vladi u Prištini poručili da nije nužno raditi iz zgrada opština.
Upitan da prokomentariše proteste u tim opštinama, naveo je da onaj ko napada pripadnike Kfora i kosovske policije treba da snosi posledice.
Na pitanje kako SAD podržavaju EU u posredovanju u dijalogu Beograda i Prištine, istakao je da je jedini put ka normalizaciji put dijaloga uz posredovanje EU, i da je dobro što je to posao EU.
''Ohrabrujemo oba lidera da prihvate evropski plan bezuslovno, a ne njihove pojedinačne planove. Nema druge opcije za deeskalaciju i moram da kažem da je evroatlantska javnost po tom pitanju ujedinjena", izjavio je Eskobar i dodao da bi voleo da vidi više strateške vizije od obe strane.
Upitan za eventualne posledice, rekao je da su one očigledne, ali i istakao da SAD pre svega nude partnerstvo i koordinaciju i u tom smislu dodao je Eskobar cilj je da se "Kosovo približi Evropi i NATO-u i da će SAD pomoći u tome da se investicije dovedu u region i Srbiju, ali da se to ne može učiniti ako ne postoje saradnja i vizija".
Govoreći o pojedinim kritikama koje navode da je previše popustljiv prema srpskoj strani, Eskobar je ocenio da je sve što je SAD uradila u poslednjih 15 godina išlo u korist Prištine.
''Srbija nije htela da prizna nezavisnost, mi se s tim nismo složili. Srbija je htela da kaže da su izbori i gradonačelnici bili nelegitimni, ali je i to prošlo. Srbiju smo pritisli i po pitanju automobilskih tablica i barikada, čak i u vezi sa Savetom Evrope, sve je to bilo protiv Srbije, gotovo unilateralno. Od Kosova tražimo da prizna i prihvati svoje međunarodne obaveze. Nije sve to bilo teško po Kosovo, čak naprotiv'', pojasnio je Eskobar.
(EURACTIV.rs)