Stranke vladajuće većine u bugarskom parlamentu usaglasile su se da će ukinuti taksu na tranzit ruskog gasa preko bugarske teritorije.
Vest da će Bugarska ukinuti taksu za tranzit ruskog gasa prokomentarisao je lider GERB-a i bivši premijer Bojko Borisov, koji se nada da bi to moglo pomoći kandidaturi zemlje za Šengen zonu.
Kiril Petkov, lider stranke Nastavljamo promene, objavio je tu vest u ponedeljak, dodajući da će Bugarska slediti zajednički evropski pristup.
"Ovaj porez ne bi trebalo da bude jednostran od strane Bugarske. Neophodno je raditi sa Evropskom komisijom kako bi zajedno sa svim evropskim zemljama ova vrsta poreza mogla da se uvede na način koji će zapravo uticati i na ekonomiju Ruske Federacije", dodao je on.
Ali, "s obzirom da smo prilično blizu Šengena, trebalo bi ukloniti svaku mogućnost da nas ova taksa ometa", rekao je Borisov.
Diskusije oko taksi su se pojavile kada je taksa uvedena u oktobru, sa sumnjama da Bugarska može da prikupi 2,4 milijarde evra od tranzita ruskog gasa.
"Kada nam Evropska komisija da mehanizam (da kreiramo novu naknadu), onda ćemo ga primeniti", rekao je Petkov.
Gasprom je trebalo da plaća, ali nije
Predsednik Rumen Radev je takođe bio među onima koji su doveli u pitanje naknade, koristeći slične argumente prilikom kritikovanja zbog uvođenja taksi u oktobru. Mađarska je glavna zemlja EU koja je pogođena porezom, jer dobija gas kroz nastavak gasovoda Turski tok, koji prolazi kroz Bugarsku.
Budimpešta i Beograd su rekli da će bugarska taksa na gas povećati cenu gasa za 20 odsto, na šta je Sofija odgovorila da Gasprom treba da plati taj iznos.
Uprkos zabrinutosti Mađarske i Srbije da će novi bugarski porez poskupeti ruski gas koji koriste, vlasti u Sofiji nisu uspele da naplate nijedan evro od novog poreza. Naknada je oko 10 evra po MVh, a početna očekivanja su bila da će prikupiti više od 1,2 milijarde evra godišnje.
Komisija je krajem oktobra potvrdila da će Bugarska samostalno odlučiti kako će prihod od novih naknada koristiti za tranzit ruskog gasa.
"Naknade koje je Bugarska uvela za tranzit ruskog gasa u Srbiju, Mađarsku i Severnu Makedoniju su nacionalna mera i stoga će Bugarska odlučiti gde treba da ide novac od njih", rekao je tada portparol Evropske komisije Tim Mekfi.
"EU je do sada uvela 11 paketa sankcija Rusiji. Restriktivne energetske mere utiču na naftu i ugalj, ali ne i na uvoz gasa", dodao je portparol Komisije.
Bugarska je očekivala da će prihod od nove naknade biti uplaćen 14. novembra, ali su neki bugarski stručnjaci za energetiku već postavili pitanje da li će zemlja dobiti novac. Problem je što gas iz gasovoda teško može biti sertifikovan kao ruski jer se kombinuje iz više izvora.
Gasprom još nije reagovao na porez, a nije jasno ni da li ruska državna kompanija namerava da ga plati.
(JA/EURACTIV.rs)