Energetika

KRIZA VRAĆA NUKLEARKE NA ENERGETSKU SCENU: Švajcarci produžili radni vek reaktora, trend se širi unutar EU

Švajcarska je odlučila da zadrži svoje nuklearne elektrane u funkciji duže nego što je ranije planirano, a sličan trend primetan je i u drugim evropskim zemljama

Izvor: EPA/Tomas Hudcovic

Energetska kriza i strah od nestašice električne energije podstiču države da se na različite načine bore, zbog čega se nuklearna energija vraća na energetsku scenu u Evropi. Tim putem krenula je i Švajcarska kad je odlučila da zadrži svoje nuklearne elektrane u funkciji duže nego što je ranije planirano.

Sličan trend primetan je i u drugim evropskim zemljama. S tim u vezi proširuju se planovi za upotrebu energije ove vrste, izvestio je Blumberg pozivajući se na velike švajcarske komunalne kompanije.

Švajcarske kompanije produžavaju životni vek reaktora, a glavne kompanije kao što su "Axpo Holding" i "Alpiq Holding" već su promenile rok za upotrebu svojih nuklearki na 60 godina, sa prethodnog cilja od 50 godina. To znači da bi one trebalo da rade do otprilike 2040. godine, rekli su portparoli tih kompanija za Blumberg. 

"Alpiq" čak razmatra produženje za 80 godina, i procenjuje kako bi taj potez uticao na bezbednost, investicije i profitabilnost, navodi agencija.

Ova odluka, podseća se, odražava širi trend širom EU, pri čemu Francuska, Belgija i Finska takođe rade na produžavanju životnog veka svojih reaktora, jer predviđaju porast potražnje za strujom zbog nedostatka obnovljivih izvora energije.

Nemačka je, međutim, u aprilu zatvorila svoje poslednje nuklearne elektrane u korist obnovljive energije, okončavši time više od šest decenija komercijalne upotrebe te vrste energije.

Ta odluka je, međutim, dovela do nestašice struje i primorala najveću ekonomiju EU da poveća uvoz električne energije - proizvedene u francuskim nuklearnim postrojenjima i elektranama na ugalj u Češkoj.

Švajcarska ima četiri nuklearna reaktora

Švajcarska ima četiri nuklearna reaktora koji joj eproizvode do 40 odsto električne energije, prema podacima Svetske nuklearne asocijacije.

Godine 2017. je odlučila da postupno ukine nuklearnu energiju, ali nije postavila rok za zatvaranje elektrana, ostavljajući operatorima da upravljaju njima, sve dok ih smatraju bezbednim.

Slovenija jača nuklearni kapacitet

Bugarska je ponudila Sloveniji da se uključi u projekat za nove reaktore u nuklearnoj elektrani Kozloduj kao kupac energije ili kao investitor, što je ponuda koja je već bila upućena Grčkoj ranije ove godine.

Slovenija se sprema da poveća svoj nuklearni kapacitet i spremna je da uči od Bugarske, koja je, čini se, ispred nje u svojim planovima za proširenje NE Kozloduj sa dva nova američka reaktora.

(EURACTIV.rs)