Ekonomija

NEMAČKI LANAC PEKARA ZATVARA RADNJE: Bankrot prekinuo tradiciju dugu 80 godina, nisu pomogle ni mere za spas

Pekarski lanac Grau iz Štutgarta postoji od 1939. godine. Oduvek ga je karakterisao visoki kvalitet pekarskih proizvoda i jedinstvena korporativna filozofija. Na leto 2023. godine, morala je da podnese zahtev za stečaj

Izvor: Printscreen/Youtube/TRIP XTREME

Tradicionalni nemački lanac pekara "Grau" odlučio je da nakon 80 godina rada zatvori svoja vrata, a konačna odluka doneta je nakon što je lanac jedno vreme bio u stečaju. Tradicionalna nemačka pekara nakon 80 godina rada se trajno zatvara uprkos dugoj istoriji firme i merama za spas, prenosi merkur.de.

Pekarski lanac Grau iz Štutgarta postoji od 1939. godine. Oduvek ga je karakterisao visoki kvalitet pekarskih proizvoda i jedinstvena korporativna filozofija. Na leto 2023. godine, morala je da podnese zahtev za stečaj.

Tada su mnogi smatrali da je kriva vlasnica Ines Grau, koja lanac pekara vodi već 37 godina. Bilo je tvrdnji da kompanija nastavlja da se širi iako nema dovoljno novca za postojeće poslovnice i radnike. I sama Grau tada je bila optimistična kako će mere restrukturiranja u sklopu stečajnog postupka spasiti kompaniju.

Mere su, između ostalog, uključivale zatvaranje nekoliko poslovnica, unutrašnje restrukturiranje i prilagođavanje proizvoda. Grau je stoga verovala u novi početak. Ipak, stečajni upravnik zahtevao je dalje mere restrukturiranja.

Međutim, u očima vlasnice to više nije imalo nikakve veze s tradicionalnom korporativnom filozofijom. Kupci u Nemačkoj posebno cene ručno rađena i kvalitetna peciva, istakla je. Zbog toga je odlučila da se tradicionalna pekara nakon više od 80 godina zauvek zatvori.

Vlasnica se preko internet stranice zahvalila svojim kupcima i radnicima na svemu.

Inače, prema istraživanju koje se bavilo poređenjem ekonomije u poslednjoj deceniji, u martu 2016. u Nemačkoj je 1.099 kompanija podnelo zahtev za stečajem, dok je u januaru ove godine to napravilo 1.077 kompanija - otprilike kao u proleće 2016. godine.

Zaključak je da su državne intervencije održale kompanije u životu tokom pandemije, pa se posebno sada, u postpandemijskom periodu kad više nema te državne podrške, oseti značajan skok broja bankrota.

(J.N./EURACTIV.rs)