Ekonomija

NEMAČKA VLADA SE PRIPREMA ZA NACIONALIZACIJU IMOVINE RUSKE KOMPANIJE: Šta stoji iza ove odluke Berlina?

Berlin je pod nadzor stavio imovinu "Rosnjefta" u Nemačkoj, uključujući i njen udeo od 54,17 u berlinskoj rafineriji "Šved", u septembru 2022, nakon napada Rusije na Ukrajinu. Od tada je nadzor produžavan dvaput, zaključno sa septembrom

Izvor: Printscreen/Youtube/ Deutscher Bundestag

Nemačka vlada priprema se za moguću nacionalizaciju imovine ruske kompanije "Rosnjeft" u Nemačkoj, u šta spada i udeo u rafineriji "Šved", izjavila su dva izvora iz vlade u Berlinu, prenosi nemački Špigl.

Poslovni list "Handelsblat" navodi da nemačko ministarstvo privrede već obavlja neophodne pripreme, a u razgovorima o toj temi u ponedeljak učestvovali su i predstavnici ruske grupe. Dalje prenose da još nije doneta odluka o tome da li će sve biti završeno pomenutom formalnom procedurom za nacionalizaciju, koju vlada svakako želi da sprovede.

Berlin je pod nadzor stavio imovinu "Rosnjefta" u Nemačkoj, uključujući i njen udeo od 54,17 u berlinskoj rafineriji "Šved", u septembru 2022, nakon napada Rusije na Ukrajinu. Od tada je nadzor produžavan dvaput, zaključno sa septembrom 2023, što ističe u martu, kada vlada treba da donese novu odluku.

Sigurnost snabdevanja u pitanju

Savezna vlada Nemačke ističe kao svoj osnovni cilj očuvanje sigurnosti snabdevanja i dugoročnog poslovanja Rosnjefta Nemačka. U svetlu isteka poverenja administracije, naglašeno je da je bez dodatnih intervencija vlade Rosnjeft Nemačka suočena sa ozbiljnom pretnjom da ne može ispuniti svoje obaveze u vezi sa snabdevanjem.

Mesecima unazad, vlada se nada da će Rosnjeft prodati svoj udeo u rafineriji kako bi obezbedila stabilnu budućnost ove postrojenja. Međutim, neki investitori uslovljavaju svoje ulaganje izlaskom ruske kompanije iz vlasništva.

Mihael Kelner, parlamentarni državni sekretar u ministarstvu za ekonomska pitanja, rekao je da je Nemačka posvećena preduzimanju svih neophodnih mera kako bi se sačuvala radna mesta i obezbedio kontinuitet snabdevanja u Istočnoj Nemačkoj.

Kelner ističe napore u pregovorima sa potencijalnim partnerima, uključujući kompanije iz Poljske i Kazahstana.

"Intenzivno podržavamo snabdevanje sirovom naftom u Švedskoj i vodimo razgovore sa partnerima, posebno s kompanijama iz Poljske i Kazahstana", dodaje političar koji bi, prema najavi, naredne nedelje trebalo da poseti Poljsku i sa saveznim ministrom ekonomije, Robertom Habekom, razmotri dalje korake u ostvarivanju ovog cilja.

(J.N./EURACTIV.rs)