ECB ukazuje da Kosovo nije član EU, ali da evro od 2002. godine služi kao de fakto sredstvo plaćanja na toj teritoriji
Evro nije legalno sredstvo plaćanja na Kosovu i Metohiji, s obzirom na to da je Priština jednostrano usvojila evropsku valutu 2002. godine, navodi se na sajtu Evropske centralne banke i podseća da je isto to uradila i Crna Gora 2002. godine.
"To znači da evro tamo nije legalno sredstvo plaćanja, ali da ga je stanovništvo tako prihvatilo. Pre 2002, stanovnici Kosova i Crne Gore su koristili nemačku marku", navela je Evropska centralna banka.
Evropska komisija je, takođe, na svom sajtu navela da Kosovo i Crna Gora koriste evro kao de fakto domaću valutu iako nemaju sporazume o tome sa EU.
"Ovo je u skladu sa starom praksom kada se tamo ranije koristila nemačka marta, kao de fakto valuta", navela je EK.
EK podseća da Monako, San Marino, Vatikan i Andora, koje nisu članice EU, koriste evro kao svoju valutu, jer su zaključile monetarne sporazume sa EU. Kako je navedeno, to im garantuje da proizvode ograničene količine kovanica evra sa svojim dizajnom na jednoj - nacionalnoj strani novčića, ali ne i da izdaju evro novčanice evra. Evro koriste i neke francuske prekomorske teritorije koje nisu deo EU, ali nemaju mogućnost izdavanja sopstvenih kovanica.
Centralna banka Kosova (CBK) je 27. decembra 2023. usvojila Uredbu o gotovinskom poslovanju, koja će stupiti na snagu 1. februara 2024. godine i predviđa ukidanje platnog prometa sa centralnom Srbijom.
"Kada hoćete nekom da ukinte plate, penzije, studentske stipendije jasno je da želite da se obračunate sa srpskim narodom", poručio je tim povodom direktor Kancelarije za KiM Petar Petković.
Reč je o protivpravnoj odluci, ona nema nikakvo pravno, zakonsko utemeljenje i mi smo se snažno suprotstavili ovakvom načinu gaženja prava srpskog naroda na Kosovu i Metohiji, ističe direktor Kancelarije za KiM, preneo je RTS.
Ta tema se nametnula i na sastancima koje je predsednik Srbije Aleksandar Vučić imao u Davosu, na marginama ekonomskog foruma.
"Dobili smo najavu iz Prištine da su spremni da razmatraju ukidanje platnog prometa sa centralnom Srbijom, odnosno zabranu upotrebe dinara", poručio je i dodao da to uključuje i "upad u filijale Poštanske štedionice, jednu od dve banke koje na KiM posluju u srpskom sistemu i sa dinarima".
Ta najava, rekao je tada, zabrinjava i dovodi u pitanje sve procese normalizacije i svega drugog. Razgovarao je i sa posrednikom EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslavom Lajčakom, a nakon sastanka rekao da je zatražio pomoć kako bi se zaustavio pokušaj Aljbina Kurtija da uništi dijalog.
"Razgovarao sam sa šefovima nekih obaveštajnih službi kao i sa Miroslavom Lajčakom i zamolio ih da pomognu u tome da se zaustavi Kurtijev pokušaj da uništi dijalog, jer Kurti želi da onemogući isplatu plata i penzija za naše ljude u zdravstvu, prosveti, institucijama Srbije, što bi značilo ne tihi, već glasni odlazak Srba sa KiM", rekao je Vučić.
(J.N./EURACTIV.rs)