Ekonomija

EK PRODUŽAVA DOZVOLU ZA UPOTREBU GLIFOSATA: Ni sumnje da utiče na nastanak karcinoma nisu bile dovoljne za zabranu

Međunarodna agencija za istraživanje raka, deo Svetske zdravstvene organizacije, klasifikovala je glifosat kao supstancu koja može uzrokovati kancer dok je agencija za bezbednost hrane EU rekla da nema razloga za zabrinutost

Izvor: EPA/JULIAN STRATENSCHULTE

Evropska komisija će nastaviti upotrebu kontroverznog hemijskog herbicida glifosata u Evropskoj uniji još 10 godina nakon što 27 članica ponovo nije uspela da postigne zajednički stav za ili protiv produženja.

Predstavnici država članica EU nisu uspeli da donesu odluku prošlog meseca, a nova glasanja na odboru za žalbe ponovo su bila neuspešna u četvrtak. Zbog zastoja, izvršna vlast EU je saopštila da će podržati svoj predlog i obnoviti odobrenje za glifosat na 10 godina, uz nove uslove.

"Ove restrikcije uključuju zabranu upotrebe pre žetve kao sredstva za sušenje i potrebu za određenim merama za zaštitu ne-ciljnih organizama", navedeno je u saopštenju.

Politička grupa Zelenih Evropskog parlamenta odmah je pozvala Komisiju da odustane i zabrani upotrebu glifosata.

"Ne bismo smeli da se kockamo sa našim biodiverzitetom i javnim zdravljem na ovaj način", rekao je Bas Eikhaut, potpredsednik Odbora za životnu sredinu.

Tokom protekle decenije, glifosat je u središtu žučnih naučnih rasprava o tome da li izaziva kancer i njegov mogući narušavajući efekat na životnu sredinu. Monsanto, hemijski gigant, predstavio ga je 1974. kao efikasan način uništavanja korova, ostavljajući useve i druge biljke netaknutim.

Izvor: EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Bajer je kupio Monsantu za 63 milijarde dolara 2018. godine i pokušao da se nosi sa hiljadama tužbi, a 2020. godine najavio da će platiti do 10,9 milijardi dolara za rešavanje oko 125.000 podnetih i nepodnetih zahteva. Pre nekoliko nedelja, porota u Kaliforniji dodelila je 332 miliona dolara čoveku koji je tužio Monsantu tvrdeći da je njegov kancer izazvan ovom supstancom.

Međunarodna agencija za istraživanje raka sa sedištem u Francuskoj, koja je deo Svetske zdravstvene organizacije, klasifikovala je 2015. godine glifosat kao supstancu koja može uzrokovati kancer. Međutim, agencija za bezbednost hrane EU otvorila je put za produženje od 10 godina kada je u julu saopštila da "nema razloga za brigu" u vezi sa upotrebom glifosata.

Agencija za zaštitu životne sredine Sjedinjenih Američkih Država utvrdila je 2020. godine da herbicid ne predstavlja rizik po zdravlje ljudi, ali je federalni apelacioni sud u Kaliforniji prošle godine naredio agenciji da ponovo razmotri tu odluku, tvrdeći da nije podržana dovoljnim dokazima.

Produženje od 10 godina koje je predložila Evropska komisija zahtevalo je "kvalifikovanu većinu", definisanu kao 55% od 27 članica koje predstavljaju najmanje 65% ukupnog stanovništva EU od oko 450 miliona ljudi. To nije postignuto, ostavljajući konačnu reč izvršnoj vlasti EU.

Izvor: Christophe Licoppe/European Commission

Paskal Kanfin, predsednik Odbora za životnu sredinu Evropskog parlamenta, okrivio je predsednicu Komisije EU što ide napred uprkos zastoju.

"Ursula fon der Lajen stoga nameće stvar ponovnim odobravanjem glifosata na 10 godina bez ikakve većine, dok tri najveće poljoprivredne sile na kontinentu (Francuska, Nemačka i Italija) nisu podržale ovaj predlog", napisao je na društvenoj mreži X.

U Francuskoj, predsednik Emanuel Makron se obavezao da će zabraniti glifosat pre 2021. godine, ali se od tada povukao, a zemlja je pre glasanja saopštila da će se suzdržati umesto da traži zabranu.

Države članice EU odgovorne su za odobravanje upotrebe proizvoda na svojim nacionalnim tržištima, nakon evaluacije bezbednosti.

Nemačka, najveća ekonomija EU, planira da prestane koristiti glifosat od naredne godine, ali odluka može biti osporena. Nacionalna zabrana Luksemburga, na primer, poništena je u sudu ranije ove godine.

Grinpis je pozvao EU da odbije ponovno odobrenje na tržištu, pozivajući se na studije koje ukazuju da glifosat može izazvati kancer i druge zdravstvene probleme, te da može biti toksičan i za pčele. Međutim, sektor agroindustrije tvrdi da nema održivih alternativa.

(EURACTIV.rs)