Ekonomija

ŠTA ĆE SRBIJA MOĆI DA IZVOZI BEZ CARINE U KINU? Sporazum danas u Skupštini, na spisku više od 10 hiljada proizvoda

Na većinu proizvoda od maja ili juna sledeće godine, kada ugovor bude stupio na snagu, više nećemo plaćati međusobne carine, odnosno, njima će se trgovati bescarinski

Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom danas će se naći na dnevnom redu pred poslanicima u Skupštini Srbije, gde bi trebalo da bude usvojen. Obuhvata 10.412 proizvoda iz Srbije i 8.930 iz Kine, a 66 odsto proizvoda biće odmah oslobođeno carina.

Sporazum predviđa da za neke proizvode (11,4% od onog što se izvozi) liberalizacija nastupi posle pet godina, za neke (11,2%) posle 10 godina, neke druge (0,7%) pak posle 15 godina, dok će 10,1 odsto proizvoda biti izuzeto iz sporazuma o slobodnoj trgovini.

Rok za razmenu nota sa kineskom stranom je 90 dana.  To bi značilo da više ne bismo imali nikakve carine koje su danas veoma visoke, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić nakon potpisivanja sporazuma u Kini.

Sporazum podrazumeva da nemamo carine koje su danas veoma visoke, na sprsku jabuku, šljivu, breskvu, sojino ulje...

Neće biti carine ni na smrznutu malinu, koja beleži rast od 350 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Zatim ni na pivo, vodu, kiselu vodu, gotovo sve faramaceutske i industrijske proizvode.

Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Prema informacijama iz Ministarstva poljoprivrede, danom stupanja na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini, Srbija će dobiti bescarinski pristup kineskom tržištu za sveže jabuke, breskve, šljive, višnje, lubenice, suvo grožđe, semensku raž, ječam, ovas, seme suncokreta, seme uljane repice, ruže, sušeno mahunasto povrće, kisele krastavce i kornišone.

Bez carine će se izvoziti i kukuruz šećerac, smrznuto svinjsko meso, svinjska mast, pastrmka i šaran, prerađevine i konzervirani proizvodi od mesa, kobasičarski proizvodi, konzervirano povrće, džemovi, mineralna i prirodna voda, pivo, sveže i sušeno bilje za industrijsku svrhu, goveđa koža, a svi ovi proizvodi čine 60 odsto ukupne razmene sa Kinom.

Pet godina (kategorija A5) - U periodu od pet godina, Кina će u potpunosti liberalizovati uvoz iz Srbije za proizvode kao što su šampanjac i penušava vina, ostala vina u pakovanjima do 2l, ostala fermentisana pića i voćna vina, kormpir, paradajz, crni i beli luk, kupus, sveže kruške i grožđe, dinje, plavi patlidžan, svežu slatku papriku, sveže krastavce i kornišone, šargarepu, sveže mahunasto povrće (grašak i pasulj), spanać, bundeve i tikve, ostale tartufe, ostalo sušeno povrće, supe i čorbe, žvakaće gume, mešavine voćnih sokova, sok od jabuke, različite vrste jestivih i konzerviranih pečuraka, kečap, vafle i oblande, sirće, itd.

Postupak primene Sporazuma

Deset godina (kategorija A10) -U periodu od 10 godina biće ukinute carine na uvoz iz Srbije za smrznute maline i kupine, vino u pakovanjima većim od 10l, određeno smrznuto goveđe meso, jagode, sušenu slatku papriku, konzervisani paradajz, jogurt, maslac, prirodni med, heljdu i proso, pčelinji vosak, slatke biskvite, hrskavi hleb, sladolede, rakije, viski, tekilu, likere, punjene testenine, čokolade, musli, hranu za pse i mačke...

Nešto duži period fazne liberaizacije (15 godina od supranja sporazuma na snagu) Кina je odobrila za sveže i suve kajsije, suve šljive i jabuke, sušeno i dimljeno svinjsko i goveđe meso, određene proizvode od žitarica, rum, votku, džin, gluten od pšenice, čajeve, lešnike i orahe u ljusci, itd.

Praktično, na većinu proizvoda od maja ili juna sledeće godine, kada ugovor bude stupio na snagu, više nećemo plaćati međusobne carine, odnosno, njima će se trgovati bescarinski.

Među tim proizvodima su, da ponovimo, srpska jabuka, šljiva, breskva, sojino ulje, suva malina, pivo, voda, kisela voda, farmaceutski i industrijski proizvodi, kao i vino i rakija.

(EURACTIV.rs)