Ekonomija

ŠTA SMO SVE POTPISALI U KINI I KOJE BENEFITE DONOSE SPORAZUMI? Stižu bescarinska trgovina, brzi vozovi, saobraćajnice...

Iako svaki od potpisanih sporazuma u Kini ima svoju težinu i važan je u svojoj oblasti, pojedini su izazvali veću pažnju javnosti, kao i benefiti koje Srbiji donose

Izvor: EPA-EFE/MARK R. CRISTINO


U Pekingu je danas potpisano nekoliko bilateralnih dokumenata, kojima se unapređuje saradnja Srbije i Narodne Republike Kine. 

Od Sporazuma o slobodnoj trgovini, preko okvirnog sporazuma o projektu izgradnje brze saobraćajnice, ugovora o izgradnji brze saobraćajnice, do modernizacije fiksne mreže i protokola o saradnji za razvoj spoljašnje (bazne) infrastrukture Srpskog kineskog industrijskog parka “Mihajlo Pupin” u Srbiji.

Šta znače potpisani sporazumi i koje benefite donose Srbiji?

Iako svaki od potpisanih sporazuma ima svoju težinu i važan je u svojoj oblasti, pojedini su izazvali veću pažnju javnosti, kao i benefiti koje nam donose.

Ministar finansija Siniša Mali i ministar unutrašnje i spoljašnje trgovine Tomislav Momirović sa Vang Ventaom, ministrom trgovine Kine i predsedavajućim u Nacionalnoj komisiji za reformu i razvoj Dženg Šanđie, potpisali 4 ključna sporazuma.

- Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine
- Memorandum o razmeni i saradnji u oblasti ekonomske razvojne politike
- Memorandum o zajedničkom unapređenju industrijske i investicione saradnje Srbije i Kine
- Srednjoročni akcioni plan o zajedničkoj izgradnji inicijative "Pojas i put" između Vlade NR Kine i Vlade Srbije

Šta podrazumeva Ugovor o slobodnoj trgovini

Kako je istakao i sam predsednik Vučić u sporazum o slobodnoj trgovini između dve zemlje uključeno je 10.412 srpskih proizvoda i 8.930 kineskih proizvoda. To znači da većinu ovih proizvoda od maja ili juna sledeće godine, kada ugovor bude stupio na snagu, više nećemo plaćati međusobne carine, tj. njima će se trgovati bescarinski. Među tim proizvodima su srpska jabuka, šljiva, breskva, sojino ulje, suva malina, pivo, voda, kisela voda, farmaceutski i industrijski proizvodi, kao i vino i rakija.

Izvor: EPA-EFE/Ju Huanzong CHINA

Kod alkoholnih pića postoje izuzeci, konkretnije vina i rakije. Kako je juče objasnio Vučić, u narednih 5 godina ide sa godišnjim spuštanjem carine od po 20 odsto, te će bescarinsko trgovanje vinom biti moguće tek na kraju tog perioda. U slučaju rakije na primer, period će biti duži.

- Mi moramo da živimo i pre ulaska u EU. Veoma je važno da proizvođači meda imaju ogromnu korist od sporazuma o slobodnoj trgovini. Da pokušamo i da pre maja, juna, ovaj sporazum stupi na snagu. Velika stvar koja je urađena za Srbiju. Ponosan sam na to. Digitalna tehnologija, inovacije - brža saradnja i u ovim oblastima - istakao je predsednik Srbije nakon što je sporazum potpisan.

Nove saobraćajnice

Ministarstvo sabraćaja, infrastrukture i građevinarstva danas je u Pekingu potpisalo tri komercijalna ugovora sa kineskim kompanijama, koji se odnose na izgradnju infrastrukture u Srbiji.

Prvi se odnosi na brzu saobraćajnicu 'Osmeh Vojvodine', koja počinje na Bačkom Bregu i ide preko Sombora, Kule, Vrbasa, Bečeja i Novog Bečeja, Kikinde i na kraju do Srpske Crnje.
Dužina tog puta biće 186 kilometara, plus dodatak do Srpske Crnje, tako da ćemo izaći skoro na 200 kilometara kada budemo završili. 

Radovi na brzoj sabraćajnici će početi u narednih mesec dana i da su za prvih 5,5 kilometara već izdate građevinske dozvole.

Potpisan je i ugovor o izgradnji auto-puta između Beograda, Zrenjanina i Novog Sada, koji će biti dug 105 kilometara. Projektovanje tog auto-puta se završava i očekuje se da radovi počnu sledeće godine, rekao je Vesić i ukazao da će se tako Novi Sad povezati na treći auto-put, čime će taj grad dobiti odličnu saobraćajnu povezanost. Ukupna vrednost ovih ugovora biće između tri i po i četiri milijarde evra.

Izvor: EPA/MAURITZ ANTIN

Treći ugovor koji je potpisan odnosi se na kupovinu pet kineskih brzih vozova.

- Za 54 miliona evra dobili smo pet vozova, što znači da ćemo sada imati brze vozove, kineske vozove koji će saobraćati na pruzi Beograd–Budimpešta – rekao je ministar Goran Vesić.

Neki od tih vozova će biti u funkciji već početkom 2025. godine, mi ćemo do kraja 2024. godine završiti naš deo brze pruge do Subotice, i već 2025. godine, nakon testiranja pruge, imaćemo brzi voz od Beograda do Subotice, putovaće se sat i deset minuta.

Usaglašavanje izvoza jabuka iz Srbije

Ministarka poljoprivrede u Vladi Srbije Jelena Tanasković potpisala je danas u Pekingu sporazum sa Kinom za usaglašavanje izvoza jabuka iz Srbije i tom prilikom je istakla da je o tome pregovarano 6 godina.

- To je treći sporazum u ovoj godini. U maju smo potpisali i usaglasili sertifikate za izvoz meda i hrane za kućne ljubimce, naglasila je ministarka nakon potpisivanja sporazuma i istakla da je veoma bitan stav Kine prema poljoprivredno-prehrambenim proizvodima iz Srbije i da liberalizacija koja je glavna tema danas, i da podrazumeva širok spektar proizvoda: maline, šljive, jabuke, med, piletina, svinjetina...

Izvor: EPA-EFE/Darek Delmanowicz Poland out

Ministarka je istakla da sledi dogovor o izvozu srpskih vina i podsetila da je on u Kini već počeo. Objasnila je da je ovo treći sporazum u ovoj godini i podsetila da je jedan dogovor postignut u maju kada su usaglašeni i sertifikati za izvoz meda i hrane za kućne ljubimce.
Naglasila je da je generalno veoma bitan stav Kine prema poljoprivredno-prehrambenim proizvodima iz Srbije i da liberalizacija, koja je tema razgovora naših i kineskih zvaničnika, kao i sporazum koji će biti potpisan, podrazumevaju jako širok spektar proizvoda.

"Od maline, suve šljive, jabuke, meda, piletine, svinjskog mesa, neverovatno mnogo toga. Oni su zadovoljni našim proizvodima, ti proizvodi se ovde traže. Po kvalitetu smo definitivno prepoznati, sada je ostalo da se sporazumom dozvoli liberalizacija", rekla je ministarka poljoprivrede i potvrdila da će veliki broj naših proizvoda biti oslobođen carine.

Modernizacija fiksne mreže u Srbiji

Danas je u Kini potpisan i ugovor o trećoj fazi moderznicaije fiksne mreže sa kineskom kompanijom Huawei, a kako je istakao direktor ove kompanije Vladimir Lučić, radi se o poslednjoj fazi modernizacije naše fiksne mreže.

Kako je napomenuo ministar informisanja i telekomunikacija Mihailo Jovanović, sa ovim ugovorom za izgradnju optičke mreže Srbija postaje jedan od lidera u pokrivenosti u Jugoistočnoj Evropi.

Dodao je da je njemu kao ministru za informisanje i telekomunikacije posebno važan projekat izgradnje optičke infrastrukture u ruralnim područjima, odnosno uvođenje brzog interneta u svim selima, gde je cilj Srbije da se do kraja 2025. godine sva sela pokriju brzim internetom..

Dže Vang je istakao da Huavej u kontinuitetu radi na razvoju talenata u Srbiji, sarađuje sa osnovnim i srednjim školama, kao i sa fakultetima. Podsetio je da je kompanija obezbedila stipendije kako bi motivisali đake i studente da izučavaju informaciono-komunikacione tehnologije, donirali opremu za učenje, 150 smart školskih tabli...

(EURACTIV.rs)