Ekonomija

SVI DETALJI SPORAZUMA O SLOBODNOJ TRGOVINI SA KINOM I BENEFITI KOJE NAM DONOSI: "Ukidanje carine je samo jedan od njih"

Sutra će sutra biti potpisan Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom, u prisustvu predsednika Si Đinpinga I Aleksandra Vučića, koji će obuhvatiti 10.412 srpskih tarifnih pozicija odnosno prozvoda i 8.930 sa kineske strane.

Izvor: EPA-EFE/Ju Huanzong CHINA

Delegacija Srbije, ministri Vlade predvođeni predsednikom Aleksandrom Vučićem, boravi u Kini gde će osim mnoštva sastanaka i potpisivanja sporazuma učestvovati na Forumu “Pojas i put”.

Sutra će biti potpisan sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom, u prisustvu predsednika Si Đinpinga i Aleksandra Vučića, koji će obuhvatiti 10.412 srpskih tarifnih pozicija odnosno prozvoda i 8.930 sa kineske strane.

"Moramo da jurimo tzv. preferencijalne aranžmane za naše proizvode u poljoprivredi i industriji. Moramo da osvajamo nova velika tržišta da ne dođe u pitanje višak maline i jabuka, vina i rakije", rekao je predsednik i dodao da će procedura oko sporazuma biti završena kod nas do kraja marta.

Objasnio je da je potrebno da prođe razmena nota sa kineskom stranom u roku od 90 dana, a do maja ili juna da stupi na snagu kao i da više neće biti nikakve carine. To bi značilo da više ne bismo imali nikakve carine koje su danas veoma visoke, na sprsku jabuku, šljivu, breskvu, sojino ulje, jer nam je to jedan od najprodavanijih proizvoda. Dodao je da neće biti carine ni na smrznutu malinu, koja beleži rast od 350 odsto u odnosu na prethodnu godinu, potom na pivo, vodu, kiselu vodu, gotovo sve faramaceutske i industrijske proizvode...

"Vino će biti bez carina u potpunosti za pet godina, pošto će se carina postepeno smanjivati po 20 odsto u narednih pet godina, dok danas moraju da se uračunaju i čine 30 odsto ukupne cene. To će biti nula odsto posle pet godina i naši vinari će imati mnogo bolju cenu na tom tržištu", istakao je Vučić.

Naglasio je da će to puno značiti za naše vinarije širom Srbije.

Kada je reč o rakiji, u periodu od 10 godina biće ukinuta carina, pošto će svake godine biti niža za po 10 odsto.

"I kada kažu šta ćemo da uvezemo za naše potrošače... pa ne može ni EU da se takmiči sa Kinom, a ne mi. Ti proizvodi koje inače uvozimo iz Kine imaće neuporedivo nižu cenu", naveo je Vučić.

Taj ugovor o slobodnoj trgovini, kako kaže, pokazuje koliko smo se trudili da popravimo poziciju poljoprivrednih proizvođača i industrijskih, napomenuo je on. Objasnio je da je to veoma važan sporazum koji je pripreman šest meseci i da je na njemu radilo i pregovaralo šest radnih grupa.

Kako je najavljeno, sastanci će krenuti ujutru, a osim bilateralnog susreta sa Si Đinpingom, najavljen je višesatni sastanak sa Van Hu Ningom, koji je na čelu Nacionalnog saveta, najvažnijeg političkog tela koje savetuje kinesko rukovodstvo.

(EURACTIV.rs)