Kineska ekonomija, ali i stambeno tržište, se u poslednje dve godine bori sa teškom krizom.
Kineska vlada je odobrila smernice za planiranje i izgradnju pristupačnih stanova na sastanku kojim je predsedavao premijer Li Ćiang, javila je državna novinska agencija Sinhua.
Ovaj potez dolazi usred produbljivanja krize u sektoru nekretnina u zemlji, uz sve veći rizik za brojne investiture koji se bore da prodaju stanove i prikupe sredstva.
Ove smernice bi trebalo da pomognu u poboljšanju uslova za život, proširenju efektivnih investicija i promovisanju stabilnog i zdravog razvoja tržišta nekretnina.
Peking je poslednjih godina forsirao pristupačnije stambene objekte, pošto su cene kuća u velikim gradovima onemogućile mnogim mladim kupcima da se skuće, što je plan koji je dobio veći značaj u svetlu dužničke krize u sektoru nekretnina i slabljenja ekonomskog rasta.
Zvaničnik Ministarstva za stanovanje i urbano-ruralni razvoj rekao je prošle godine da će Kina izgraditi 6,5 miliona novih jeftinih stambenih jedinica za iznajmljivanje u 40 većih gradova u periodu 2021-2025, ali zvanični podaci pokazuju da se cene novih stanove pale u julu po prvi put ove godine, što je dovelo do toga da se hitnije pokrene projekat čije su smernice danas usvojene, prenosi Rojters.
Kinesko stambeno tržište se u poslednje dve godine bori sa teškom dužničkom krizom, prvobitno izazvanom potezima vlade da obuzda rastuće dugove.
Vlada je danas takođe odobrila planove za razvoj industrije farmaceutske i medicinske opreme tokom 2023-2025, nakon najava da će proširiti kapacitet zemlje za snabdevanje najkvalitetnijim lekovima i ključnim tehnologijama.
U saopštenju vlade takođe se navodi da će Kina ojačati zaštitu tradicionalne kineske medicine i zaštititi njen razvoj.
(EURACTIV.rs)