Društvo

KINA UVODI NOVČANE KAZNE ZBOG ODEĆE? Moguć i pritvor za one koji nose komade koji vređaju naciju

Autor Milena Antonijević

Kinesko zakonodavstvo predložilo je izmene zakona koje bi, ako budu usvojene, omogućile vlastima da novčano kažnjavaju i pritvaraju ljude koji nose odeću koja „povređuje osećanja nacije".

Izvor: EPA-EFE/WU HAO

Ovaj potez izazvao je novu zabrinutost oko slobode izražavanja u zemlji.

Stalni komitet Nacionalnog narodnog kongresa, koji je predlog objavio na svojoj veb stranici ranije ovog meseca, nastoji da zabrani odeću i simbole koji se smatraju „štetnim za duh kineske nacije", izraz koji se često koristi da označi patriotizam ili njegov nedostatak.

Formulacija nacrta amandmana podseća na jezik kojim se Kina koristi da obuzda slobodu govora kod kuće ili da uzvrati na uvrede stranih zemalja i preduzeća.

Prati seriju suzbijanja ličnog stila poslednjih godina, uključujući propise o emitovanju sa ciljem da se umetnici sa „ženstvenim stilovima" proteraju iz emisija i kontinuirano suzbijanje tetovaža.

Ako bude usvojen, revidirani zakon bi učinio nezakonitim „nošenje ili prisiljavanje drugih da nose" uvredljive stvari na javnim mestima, iako u nacrtu dokumenta nije precizirano koje vrste odevnih predmeta bi mogle biti zabranjene. Prestupnici bi se mogli suočiti sa pritvorom do 15 dana i kaznom od 5.000 juana, što je 681 dolar.

Nacrt amandmana takođe cilja na govor i zabranjuje „proizvodnju, širenje i objavljivanje članaka ili primedbi" za koje se smatra da nanose štetu „duhu Kine".

Pravila su predložene izmene i dopune Zakona o kažnjavanju Uprave za javnu bezbednost, koji je stupio na snagu 2006. Postojeće mere već daju policiji ovlašćenje da pritvori osumnjičene za širok spektar krivičnih dela, od vandalizma do kršenja javnog reda.

Kinesko zakonodavstvo saopštilo je da će prikupljati povratne informacije javnosti o predlogu tokom septembra meseca.

Jedan deo javnosti izrazio je zabrinutost i pozvao druge da se suprotstave nacrtu. Nekoliko pravnih naučnika je takođe dovelo u pitanje implicitne hirovite predložene izmene i odsustvo posebnih smernica.

„Ko će potvrditi duh kineske nacije i kojim procedurama?" napisao je profesor ustavnih studija Tong Zhivei, sa Istočnokineskog univerziteta političkih nauka i prava u Šangaju, na kineskoj platformi Veibo sličnoj Tvitteru.

„Ako Stalni komitet usvoji ovaj član prema sadašnjem nacrtu, to će neminovno dovesti do toga da organi za sprovođenje zakona i pravosuđe hapse i osuđuju ljude na osnovu volje njihovih lidera, što će naneti beskrajnu štetu", upozorio je on.

Profesor krivičnog prava Lao Dongjan, sa pekinškog univerziteta Tsinghua, u međuvremenu ukazuje da bi zakon mogao predstavljati kršenje ljudskih prava i dodaje:

„Državna vlast se direktno meša u oblast svakodnevnog odevanja građana, što je prevelika intervencija. Amandman bi mogao da podstakne ekstremni nacionalizam i „može pojačati antagonizam sa nekim zemljama, stavljajući zemlju u diplomatski pasivan položaj".

Kist sa rastućim nacionalizmom

Predloženi amandman dolazi u trenutku kada izbor odeće postaje sve više politizovan u današnjoj Kini, posebno kada je u pitanju japanska odeća.

Rastući pokret „Hanfu", koji vidi ljude u tradicionalnoj odeći koja se nosila u Kini pre dinastije Ćing, naširoko se smatra odrazom rastućeg nacionalizma među mladima u zemlji.

U međuvremenu, tradicionalna japanska odeća, kao što su kimona, našla se na udaru kritike jer nacionalistički sentiment protiv Japana raste.

Prošlog avgusta, obožavateljka kineskog animea rekla je da ju je privela policija nakon što je pozirala za fotografije u kimonu - tradicionalnoj japanskoj haljini - u istočnom gradu Sudžou.

Žena, čiji je kosplej izgled inspirisan japanskom manga serijom „Summer Time Rendering", kasnije je bila predmet široke debate na kineskim društvenim mrežama, a neki korisnici su tvrdili da njena odeća nije patriotska.

Sličan incident iz 2019. godine, u kojem su čuvari univerziteta snimljeni kako napadaju čoveka koji nosi kimono, takođe je izazvao žestoku onlajn debatu u Kini o lako podgrevanom antijapanskom raspoloženju u zemlji.

Nakon ovomesečnog nacrta amandmana, jedan korisnik Veibo mreže je doveo u pitanje da li kospleeri ili zaposleni u japanskim restoranima obučeni u kimono mogu da prekrše predložena pravila.

„Zakon bi barem trebalo da precizira tačne simbole koji će biti zabranjeni i šta će biti dozvoljeno", napisao je on.

Objavljujući na kineskoj platformi za razmenu poruka VeChat, drugi korisnik društvenih medija je pitao da li će odela, koje je opisao kao oličenje „zapadnog kapitalizma", biti dozvoljena.

„Zašto ne obučemo kinesku tuniku ili Hanfu?" upitao je on.

(EURACTIV.rs)