Društvo

FRANCUSKI MINISTAR OBRAZOVANJA DONEO ODLUKU: Abaja je zabranjena u državnim školama

Autor Aleksandra Vrbica

Francuska ima strogu zabranu verskih obeležja u državnim školama i vladinim zgradama, uz obrazloženje da krše sekularne zakone. Nošenje marame zabranjeno je od 2004. u državnim školama.

Izvor: EPA/Abedin Taherkenareh

Učenicama će biti zabranjeno da u francuskim državnim školama nose abaje, široke dugačke haljine koje nose neke muslimanke, rekao je ministar obrazovanja Gabrijel Atal. Pravilo će se primenjivati čim počne nova školska godina 4. septembra.

Francuska ima strogu zabranu verskih obeležja u državnim školama i vladinim zgradama, uz obrazloženje da krše sekularne zakone. Nošenje marame zabranjeno je od 2004. u državnim školama.

"Kada uđete u učionicu, ne bi trebalo da možete da prepoznate religiju učenika samo gledajući ih", rekao je Atal francuskoj televiziji TF1, dodajući: "Odlučio sam da se abaja više ne može nositi u školama".

Ovaj potez dolazi nakon višemesečne debate o nošenju abaja u francuskim školama, koja je sve prisutnija u obrazovnim institucijama. To dovodi do političke podele, sa desničarskim partijama koje se zalažu za zabranu, dok su levičari izrazili zabrinutost za prava muslimanskih žena i devojčica.

"Sekularizam znači slobodu emancipacije kroz školu", rekao je Atal za TF1, tvrdeći da je abaja "religiozni gest, koji ima za cilj da testira otpor republike prema sekularnom utočištu, kakva je škola".

Ministar je rekao da će dati jasna pravila na nacionalnom nivou pre početka škole nakon letnjeg raspusta.

Izvor: EPA-EFE/Teresa Suarez

Francuska je 2010. zabranila nošenje vela za lice u javnosti, što je izazvalo gnev u francuskoj muslimanskoj zajednici koju čini pet miliona ljudi.

Francuska je sprovela strogu zabranu verskih natpisa u školama od 19. veka, uključujući hrišćanske simbole kao što su veliki krstovi, u nastojanju da obuzda bilo kakav katolički uticaj na javno obrazovanje.

Tokom godina, zemlja je ažurirala zakon u skladu sa promenom stanovništva, što sada uključuje muslimansku maramu i jevrejsku kipu, ali abaje nisu potpuno zabranjene.

Debata o islamskim simbolima se intenzivirala otkako je islamista odrubio glavu učitelju Samuelu Patiju u blizini njegove škole u ​​predgrađu Pariza 2020. godine, zbog toga što je učenicima pokazao karikature proroka Muhameda.

Ovo saopštenje je prva velika politička Atalova odluka, koga je predsednik Emanuel Makron ovog leta imenovao za ministra obrazovanja Francuske.

CFCM, nacionalno telo koje predstavlja mnoga muslimanska udruženja, saopštilo je da sami delovi odeće nisu "religiozno obeležje".

(EURACTIV.rs)