Prva prodavnica alkohola u Saudijskoj Arabiji otvorena je u diplomatskoj četvrti njenog glavnog grada Rijada, dostupna nemuslimanskim diplomatama.
Iako je ova prodavnica alkohola u Saudijskoj Arabiji namenjena samo odabranoj grupi, to je velika promena za visoko konzervativno muslimansko kraljevstvo, gde je alkohol zabranjen od 1952. nakon što je saudijski princ ubio britanskog diplomatu u pijanom stanju. Piće je takođe zabranjeno islamom, a većina lokalnog stanovništva Saudijske Arabije je muslimanske veroispovesti i, kako ocenjuje CNBC, veliki poštovaoci vere.
To nije sprečilo da alkohol ipak s vremena na vreme pronalazi put do ove zemlje tokom godina - već se samo događalo iza zatvorenih vrata.
Stranim ambasadama je dozvoljeno da uvoze alkohol prema određenim sporazumima sa saudijskom vladom, dok su neke često i unosile piće u kraljevstvo u sigurnim "diplomatskim kesama" koje se ne mogu pregledati.
Odatle, boce se često prodaju na crnom tržištu uz ogromne marže, kažu iseljenici i lokalni stanovnici zemlje. Svi oni koji su razgovarali za CNBC učinili su to pod uslovom anonimnosti zbog osetljivosti teme.
"Svi znaju koje ambasade prodaju piće... neke od njih su od toga napravile ceo sporedan posao, prodajući na crnom tržištu po četiri, pet, čak deset puta većoj ceni. Postalo je smešno. Vlada je morala nešto da uradi", rekao je za CNBC jedan saudijski investitor sa sedištem između Dubaija u Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Rijada.
Boca votke od jednog litra, na primer, obično košta između 500 i 600 dolara na crnom tržištu, rekli su izvori, dok su opisali da jedna flaša viskija Džoni Voker Blue Label košta između 1.000 i 2.000 dolara. Pravljenje pića kod kuće takođe se dešavalo u kraljevstvu decenijama, prema svedočenjima iseljenika koji su tamo ranije živeli.
Nova prodavnica u Rijadu ima stroga pravila: ovlašćenje za ulazak i kupovinu mora biti potvrđeno putem aplikacije pod nazivom Diplo i odobreno od strane saudijskog ministarstva spoljnih poslova, a kupovine podležu sistemu mesečnih kvota po registrovanom pojedincu.
Novi sistem nabavke sa praćenjem ima za cilj "da se suoči sa problemom krijumčarenja koji smo oduvek imali sa diplomatama", rekao je jedan saudijski konsultant. Još jedan saudijski vlasnik preduzeća sa sedištem u istočnom regionu Khobar u kraljevstvu rekao je za CNBC:
"Vlada je saznala da se količina alkohola znatno uvećala sa dozvoljenih nivoa za ambasade na crno tržište. … Sada je ova aplikacija napravljena tako da će strane diplomate dobijati svoju dodeljenu količinu sa nadzorom".
Zaista, saudijska vlada je potvrdila da se regulacija količine alkohola za diplomatska predstavništva postavlja da bi se "suprotstavila nelegalnoj trgovini alkoholnom robom", navodi se u saopštenju Centra za međunarodne komunikacije zemlje koje je citirao CNN.
Iseljenici su se često trudili da unesu alkohol u kraljevstvo; jedan bivši britanski diplomata ispričao je kako je primao flaše viskija sakrivene u uvezenom klaviru, dok je drugi opisao trenutak kada mu je kompanija koja je isporučila njegov nameštaj rekla: "Gospodine, vaš kauč curi".
Stroge kazne
Saudijska Arabija uvodi stroge kazne za one koji su uhvaćeni da piju ili prodaju alkohol, od novčanih kazni ili udaraca bičem do deportacije i zatvora.
Ipak, mnogi u kraljevstvu kažu da je legalizacija konzumiranja alkohola van diplomatskih prostorija samo pitanje vremena, iako će verovatno biti ograničena na hotele ili posebne ekonomske zone i zabranjena za muslimane. Nekoliko vrhunskih restorana u Rijadu i Džedi već je opremljeno potpuno opremljenim barovima, koji se trenutno koriste za pravljenje složenih bezalkoholnih koktela.
Saudijska Arabija je pretrpela seizmičke promene i u društvenom i ekonomskom smislu u godinama otkako je mladi prestolonaslednik Mohamed bin Salman, sada de-fakto vladar kraljevine, došao na vlast.
Njegova kampanja "Vision 2030" je poduhvat vredan više triliona dolara čiji je cilj da se popravi imidž zalivske zemlje, privuče turizam i diverzifikuje njena ekonomija dalje od nafte. Takođe ima za cilj otvaranje novih radnih mesta za sve brojniju saudijsku omladinu, od kojih je 70 odsto mlađe od 30 godina.
Kraljevina je doživela niz liberalizujućih reformi sprovedenih otkako je prestolonaslednik Muhamed došao na vlast, dozvoljavajući ranije zabranjene stvari poput vožnje žena, bioskopa i muzičkih festivala.
Ali alkohol u Saudijskoj Arabiji je oduvek bio tabu tema - dok rukovodstvo zemlje želi da modernizuje ovo pitanje i privuče više turizma i stranih investitora, ono takođe mora da void računa o tome da ne uznemirava svoje domaće stanovništvo, od kojih je većina duboko religiozna.
(JA/EURACTIV.rs)