Većina je pristala da se presvuče u drugu odeću, a one koje su to odbile nisu mogle ući u školu i slušati nastavu
Skoro 300 đaka stiglo je u školu u ponedeljak noseći abaju, dugu muslimansku odoru koja je prošle nedelje bila zabranjena u školama, rekao je francuski ministar obrazovanja.
Prema njegovim podacima, 298 devojčica (uglavnom od 15 ili više godina) - pojavilo se u školi u "zabranjenoj" odeći. Većina devojčica je pristala da se presvuče u drugu odeću, nakon čega im je dozvoljeno da uđu na čas.
Međutim, njih 67 je odbilo da se povinuje i poslato je kući.
Sada će uslediti razgovori sa njihovim porodicama, a ukoliko razgovori ne urode plodom, one će biti isključene iz škole.
Nasuprot 12 miliona školskih dečaka i devojčica koji su počeli u ponedeljak, vlada veruje da brojke pokazuju da je ova zabrana široko prihvaćena.
Izvor: EPA/Abedin TaherkenarehKrajem avgusta, ministar obrazovanja je najavio da će učenicima biti zabranjeno da nose široke haljine koje nose neke muslimanke u francuskim državnim školama. To su obrazložili zakonima po kojima Francuska ima strogu zabranu verskih obeležja u državnim školama i vladinim zgradama. Konačnoj zabrani prethodila je višemesečna debata o nošenju abaja u francuskim školama.
Ova odeća se sve više nosi u školama, što dovodi do političke podele oko njih, sa desničarskim partijama koje se zalažu za zabranu, dok su one na levici izrazili zabrinutost za prava muslimanskih žena i devojčica.
Francuska je 2010. zabranila nošenje vela na celom licu u javnosti, što je izazvalo gnev u francuskoj muslimanskoj zajednici.
Država je sprovela i strogu zabranu verskih natpisa u školama od 19. veka, uključujući hrišćanske simbole kao što su veliki krstovi, u nastojanju da obuzda bilo kakav katolički uticaj na javno obrazovanje.
Odražavajući promenu stanovništva, tokom godina se ažurirao zakon kako bi uključio muslimansku maramu i jevrejsku kipu, ali abaje do sada nisu bile potpuno zabranjene.
(EURACTIV.rs)