Svake godine Švajcarska 1. avgusta obeležava Dan državnosti. Na taj datum, 1291. godine, tri prakantona Uri, Svic i Untervalden upisali su svoja imena u Saveznu povelju, najavljujući rođenje Švajcarske Konfederacije.
Oni su tada obećali međusobnu podršku i da će štititi svoje slobode – pakt koji je utro put naprednoj i raznolikoj Švajcarskoj kakva je danas.
Na svečanom prijemu koji se tradicionalno organizuje u rezidenciji švajcarskog ambasador okupili su se predstavnici Vlade Republike Srbije, stranih diplomatskih predstavništava u Srbiji, švajcarske i srpske poslovne zajednice, medija i kulture.
Nakon izvođenja nacionalnih himni dve zemlje u okviru zvaničnog dela događaja gostima se obratio NJ.E. Urs Šmid, ambasador Švajcarske u Republici Srbiji.
Na početku svog govora ambassador se prisutnim gostima obratio sledećim rečima:
“Diplomatska proslava Dana državnosti prilika je da se istaknu odlični bilateralni odnosi sa našom zemljom domaćinom. S tim u vezi, mogu da potvrdim da se uzlazni trend nastavlja: uspeli smo da značajno povećamo prisustvo švajcarskih kompanija u Srbiji; bilateralna trgovina raste; a kada je u pitanju razmena usluga, Švajcarska je postala 4. najvažniji partner Srbije u svetu. Naš dobro uspostavljeni program saradnje nastavio je da daje dobre rezultate na obostrano zadovoljstvo, bilo da se radi o uspostavljanju dualnog sistema stručnog obrazovanja, podršci naporima za dekarbonizaciju i inicijativama zelene energije, povećanju efikasnosti i transparentnosti lokalne administracije ili negovanju ambicija Srbije. u razvoju svojih inovativnih kapaciteta.”
Dodao je i da se prijateljski međunarodni odnosi ne mogu svesti na apstraktne sporazume niti izraziti jednostavnim ekonomskim ciframa, već da iza tih činjenica stoje dela i vizije ljudi.
S tim u vezi ambassador Šmid je iskoristio priliku da oda počast nekolicini izuzetnih pojedinaca koji su doprineli snažnim vezama između Švajcarske i Srbije. Pa je tako istakao preminulog umetnika Nikolu Zarića, poznatog švajcarskog vajara srpskog porekla, koji je svoje prve godine proveo u Novom Sadu, a najveći deo života u Švajcarskoj. Arčibalda Rajsa, renomiranog kriminologa i forenzičara iz Švajcarske koji je na poziv Kraljevine Srbije prihvatio da istraži i objektivno dokumentuje ratne zločine počinjene nad srpskim stanovništvom tokom Prvog svetskog rata.
Ambasador se osvrnuo i na napredak naučne i tehnološke saradnje dve zemlje, dobru praksu dualnog obrazovanja po švajcarskom modelu, napretku ekonomske saradnje što potvrđuje preko stotine švajcarskih kompanija koje posluju u Srbiji kao i na sve one koji svakodnevno doprinose negovanju čvrstih veza između Švajcarske i Srbije.
Na kraju svog govora svim gostima je poželeo lep provod i zabavu i izrazio zahvalnost švajcarskim kompanijama koje su velikodušno podržale prijem.