Poslovna klima u Srbiji je povoljna a odnosi Srbije i Švajcarske tradicionalno dobri, ističe između ostalog švajcarski ambassador u svom intervju za Euractiv specijal posvećen bilateralnim odnosima Srbije I Švajcarske
On kaže da su odnosi naših zemalja oduvek prožeti uzajamnim poštovanjem i razumevanjem. Kao zemlja koja je jedan od najvećih stranih investitora u Srbiji, Švajcarska je spremna da i dalje investira, što će dodatno ojačati već tradiocionalno dobre veze.
Bilateralni odnosi Srbije i Švajcarske su tradicionalno dobri. U čemu se najviše ogleda uzajamno poštovanje i saradnja naših zemalja?
Sviđa mi se činjenica da ste u svom pitanju upotrebili izraz „međusobno poštovanje“, jer to veoma odražava naše odnose dobro. I Švajcarska i Srbija su male zemlje koje snažno osećaju svoju nezavisnost, a takođe žele da imaju dobrosusedske i međunarodne odnose. Prisustvo velike srpske dijaspore u Švajcarskoj učinio je odnose između naših zemalja veoma još više prijateljskim, jer švajcarsko-srpski građani svakodnevno putuju između naše dve zemlje, stvaraju biznis, umetnost, poslove, talente, a tako i uzajamno razumevanje. Ovaj blizak odnos zasnovan na ličnim i individualnim iskustvima, svakako je bio važan faktor za Švajcarsku da rano pruži humanitarnu pomoć Srbiji tokom teških vremena 1990-ih. Ta pomoć se tokom više od 30 godina razvila u jedan od trenutno najznačajnijih programa bilateralne saradnje dve zemlje.
Švajcarska je za Srbe uvek bila obećana zemlja. Imate li neki recept i primer dobrog prakse koje bi Srbija mogla da “prekopira” od Švajcarske za postizanje boljeg standarda i kvaliteta života?
Švajcarska je poznata po svojoj političkoj stabilnosti, efektivnoj tržišnoj ekonomiji, visokokvalifikovanoj radnoj snazi i, shodno tome, ima jedan od najvećih BDP-a po glavi stanovnika u svetu. Važni stubovi ovog uspeha su pouzdan i predvidljiv pravni okvir koji podržava tržišnu ekonomiju i inkluzivni politički
proces donošenja odluka koji stimuliše individualnu odgovornost. Ovi elementi takođe podržavaju orijentaciju našeg programa saradnje sa Srbijom u cilju podrške Vladinih napora u modernizaciji. Na primer, naši projekti podstiču efikasnost i odgovornost lokalne samouprave i efikasnost i transparentnost rada lokalnih skupština. Napori imaju takođe udeo u podršci ekonomskog razvoja i zapošljavanja u Srbiji, primenjujući neke od recepata za koje verujemo da su imali veliki uticaj u Švajcarskoj, poput dualnog stručnog obrazovanja i obuka, ili poseban fokus na potrebe MSP kao okosnice privrede. U pogledu inovacije, sa zadovoljstvom vidim da se naša rana podrška Naučno-tehnološkom parku Beograd i razvoju startapa isplatila i doprinela usponu i inovativne start-up scene u Srbiji.
Švajcarska je poznata i kao zemlja koja veoma vodi računa o zaštiti životne sredine. Kojim principima se rukovodite i šta biste preporučili Srbiji u toj oblasti - kako da kroz zelenu tranziciju prođe što lakše i bezbolnije?
Švajcarski zakon o životnoj sredini se zasniva na nizu osnovnih principa koji vode celokupnu prirodu akata i uredbi i praktične primene zakona. Neki od njih, poput „bolje sprečiti nego lečiti" i „zagađivač plaća" su sami po sebi razumljivi. Drugi principi uključuju „holistički pristup", imajući u vidu složenost ekoloških izazova i potrebu da se njima uhvati u koštac na koordinisan način. Naravno, „održivost" je od najveće važnosti, osiguravajući da se prirodni resursi koriste samo u meri koja ih čuva netaknute i za buduće generacije.I na kraju, ali ne najmanje važna je saradnja, što znači da zakon o životnoj sredini nije jednostavno uređen odozgo na dole, već razvijen i zajednički implementiran u široko zasnovanom procesu donošenja odluka. Švajcarska podržava Srbiju kroz niz značajnih projekata koji su instrumenti za borbu protiv klimatskih promena i zelenu tranziciju. Naša podrška dekarbonizaciji srpske privrede, ublažavanju povezanih rizika klimatskih promena, ili efikasna implementacija ciljeva održivog razvoja su primeri kako se, na osnovu sopstvenih iskustava, trudimo da doprinesemo postizanju boljeg standarda i kvaliteta života u Srbiji.
Govoreći o dobrim odnosima, Švajcarska je jedan od šest najvećih stranih investitora u Srbiji.
Prema poslednjim podacima, švajcarske kompanije u Srbiji zapošljavaju blizu 14.000 ljudi. Zašto je Švajcarcima Srbija privlačna za ulaganje?
Prvo, geografska bliskost sa Švajcarskom, saobraćajna povezanost i zajednički razvijeni bilateralni pravni okvir za podršku trgovini i investicijama je svakako od centralnog značaja. Drugo, Srbija ima snažnu javnu orijentaciju ka stranim investicijama, sa povoljnim poslovnim okruženjem, konkurentne poreze i atraktivne programe podrške Vlade. Na kraju, ali takođe jednako važno, velika srpska dijaspora u Švajcarskoj igra sve veću ulogu u razvoju naših privrednih veza. Nedavna interna analiza Ambasade Švajcarske pokazala je da trenutno imamo više od 500 kompanije sa švajcarskim vlasništvom u Srbiji, sa preko dve milijarde evra neto investicija u u periodu od 2010. do 2022. Godine. Švajcarska je zaista među najvećim stranim investitorima u Srbiji.
Da li su švajcarske kompanije koje posluju u Srbiji zadovoljne saradnjom, uslovima, radnicima i generalno poslovanjem u našoj zemlji?
Švajcarski investitori su uglavnom zadovoljni poslovnim okruženjem, iako su pojedinačne pritužbe
u vezi sa administrativnim preprekama, nedostatkom transparentnosti u vezi sa lokalnim parafiskalnim naknadama i postojanjem neefikasnih pravnih procedura. Nedavno istraživanje o poslovnoj klimi koje je sprovela Švajcarsko-srpska Privredna komora pokazalo je da je zapošljavanje stručnih ljudi postalo sve veći izazov. Jer, i da bi se zadovoljili zahtevi privrede koja se tehnološki transformiše, i da bi se ostvario rast u produktivnosti, potrebna je visokokvalifikovana radna snaga. Uveren sam da će sadašnji napori
Vlade Srbije i Privredne komore da promovišu i prošire dualni model obrazovanja u bliskoj saradnji sa privatnim sektorom, imati pozitivan efekat. Švajcarska će svakako nastaviti da pruža savete i podršku Srbiji na osnovu sopstvenog iskustva u ovom pogledu.
Nedavno ste bili domaćin godišnjeg švajcarskog poslovnog okruglog stola, kome je prisustvovalo više od 40 predstavnika švajcarske poslovne zajednice u Srbiji. Kakvi su zaključci sa ovog sastanka?
Ambasada Švajcarske redovno poziva predstavnike švajcarske poslovne zajednice u Srbiji kako bi razgovarali o najnovijim dešavanjima u našim bilateralnim ekonomskim odnosima. Ovogodišnja tema je bila kako još više podržati švajcarske investicije u Srbiji i podići konkurentnost srpskih malih i srednjih preduzeća. Bilo nam je zadovoljstvo što je ministar privrede Srbije Slobodan Cvetković bio naš počasni gost. Okrugli sto je takođe pružio priliku da informišemo poslovnu zajednicu o napretku u implementaciju sistema dualnog stručnog obrazovanja i predstavljanje novog projekta koji podržava Švajcarska „SME Hub", javno-privatna inicijativa koja omogućava lokalnim malim i srednjim preduzećima da pronađu podršku i savete za modernizaciju i transformišu se kako bi ispunili uslove da postanu dobavljači multinacionalnih kompanija koje proizvode u Srbiji. Uspešna poslovna saradnja sa multinacionalnom kompanijom može predstavljati prvi korak za lokalna mala i srednja preduzeća da se integrišu u regionalne ili međunarodne lance snabdevanja.
U kojim oblastima ima prostora za dalje unapređenje odnosa Srbije i Švajcarske?
Uvek postoji prostora za poboljšanje, a naša bilateralna trgovina, na primer, još uvek ima veliki potencijal za rast, iako moram priznati da je u pogledu trgovine uslugama Švajcarska već postala četvrti najvažniji partner Srbije, sa pozitivnim bilansom u korist Srbije. Uopšteno govoreći, može se konstatovati da je Srbija napravila ogroman napredak u nekim oblastima, kao što je razvoj saobraćajne infrastrukture i povoljnog poslovnog okruženja. Ako Srbija uspe da jednako ubrza regionalne integracije i sprovođenje reformi u cilju napredovanja na svom evropskom putu, veoma sam uveren da će naši bilateralni odnosi još više ojačati i da će se dodatno diverzifikovati.