U Srbiji oblast izveštavanja o održivom razvoju još nije zakonski regulisana, ali jedan deo kompanija redovno izveštava o svojim dostignućima i napretku u ovoj oblasti.
U dobrom delu država izveštavanje o održivom razvoju regulisano je zakonom. Ovi izveštaji se ujedno smatraju najboljom vrstom komunikacije kompanija sa svim zainteresovanim stranama, putem koje biznis informiše zajednicu o najvažnijim poslovnim i društveno odgovornim aktivnostima i projektima. Takođe, izveštaji su značajni jer javnost stiče transparentan uvid u napore koje kompanije čine, ne samo na ekonomskom napretku, već i na planu zaštite životne sredine, jačanja bezbednosti na radu, brige o zaposlenima i zajednici u kojoj posluju, korporativnim društveno odgovornim aktivnostima, kao i o načinu na koji se poslovni svet odnosi prema prirodnim resursima.
U Srbiji oblast izveštavanja o održivom razvoju još nije zakonski regulisana, ali jedan deo kompanija redovno izveštava o svojim dostignućima i napretku u ovoj oblasti . Među kompanijama koje kontinuirano objavljuju izveštaje su NIS, Delta, Delez, Tetrapak, Tarket, Nestle, Coca Cola HBC, Hemofarm, kao i kompanije iz finansijskog sektora.
Izvor: Promo/NIS a.d.Tako je, na primer, kompanija NIS krajem maja objavila Izveštaj o održivom razvoju za 2022. godinu pod sloganom „Naša održiva zajednica“. U ovoj kompaniji navode da su i tokom prošle godine nastavili da pružaju snažan doprinos osnovnim principima održivog razvoja: ekonomskom napretku, razvoju ljudskih resursa, zaštiti životne sredine i podršci zajednici. Kompanija NIS je pionir u oblasti izveštavanja o održivom razvoju na domaćem tržištu, jer je nedavno publikovani izveštaj 13. po redu koji je verifikovan od strane nezavisne revizorske kuće. Izveštaj je u potpunosti usklađen sa standardima vodeće organizacije u svetu u oblasti održivog poslovanja - Global Reporting Initiative (GRI), kao i sa sektorskim GRI standardom iz oblasti nafte i gasa, koji je stupio na snagu početkom 2023. godine, čime je dodatno unapređena metodologija izveštavanja.
U oblasti održivog razvoja, kompanija NIS se rukovodi globalnim ciljevima Ujedinjenih nacija i u Izveštaju prepoznaje 12 od 17 ciljeva čijem ostvarenju doprinosi svojim aktivnostima. Među ovim ciljevima su i oni koji se tiču razvoja zajednice, ali i zaštite životne sredine, akcije za klimu i razvoja ljudskih resursa. U Izveštaju kompanije NIS se navodi da je u 2022. godini u ekološke projekte investirano gotovo 315 miliona dinara, a da je od 2009. godine u ekološke projekte i projekte kojima se indirektno ostvaruje pozitivan uticaj na zaštitu životne sredine ukupno uloženo više od 900 miliona evra. Osnovni ciljevi NIS-a u oblasti zaštite životne sredine su usmereni na poštovanje svih propisa koji se odnose na vazduh, vodu i zemljište, te na što manje generisanje, veći stepen reciklaže i zbrinjavanje nastalog otpada.
Izvor: Promo/NIS a.d.NIS je ujedno nastavio sa ulaganjima u razvoj zaposlenih. Tako je kompanija, u saradnji sa eksternim saradnicima, organizovala 3.407 obuka na kojima je učestvovao 9.961 polaznik čime je NIS nastavio sa kontinuiranim ulaganjima u profesionalni razvoj zaposlenih I kreiranje ambijenta koji im pruža mogućnost da razviju svoje pune potencijale. Pored toga, NIS je nastavio da pruža šansu mladima – uspešno su organizovane nove sezone programa studentske prakse pod nazivom „NIS Calling“, kao i programa „NIS Energy“, koji pruža priliku master studentima i diplomcima odabranih fakulteta da unaprede svoja znanja i zaposle se u kompaniji. To je samo deo razloga zbog kojih je NIS u istraživanju „TalentX“, u kojem je učestvovalo oko 11.000 ispitanika, ponovo izabran za najpoželjnijeg poslodavca u Srbiji.
U NIS-u navode da posvećenost principima održivog razvoja ostaje prioritet kompanije i u narednim godinama. Istovremeno fokus kompanije biće pružanje doprinosa ostvarivanju ciljeva održivog razvoja kroz različite aktivnosti i projekte koji imaju zajednički cilj – opšti napredak i boljitak zajednice u kojoj kompanija posluje.