Osim što je najveća ekonomska sila u EU, Nemačka je i jedna od najmnogoljudnijih zemalja na teritoriji Evrope. Zato je prirodno da srpksa privreda gravitira prema njoj, kao što se manji objekti približavaju većim.
Saradnja između nemačke i srpske privrede raste iz godine u godinu, a dokazano, nemačke kompanije Srbiju vide kao izuzetno mesto za investiranje i otvaranje proizvodnih pogona. Prema podacima Agencije za privredne registre Republike Srbije, na teritoriji Republike Srbije registrovano je 860 aktivnih privrednih subjekata čiji su većinski vlasnici državljani Nemačke.
Najveći broj privrednih subjekata registrovan je u oblasti trgovine na veliko i malo i popravka motornih vozila, zatim prerađivačka industrija i na trećem mestu su stručne, naučne, inovacione i tehničke delatnosti.
Kakav je izvoz i uvoz bio 2022. godine?
Kada je u pitanju ukupna spoljnotrgovonska robna razmena Srbije i Nemačke, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku (RZS) u 2022. je iznosila 8,2 milijardi evra, što je porast od 26,4 odsto u odnosu na 2021. godinu.
Izvoz Republike Srbije prošle godine je iznosio 3,78 milijardi evra, što je u odnosu na 2021. godinu porast od 38 odsto , dok je uvoz iznosio 4,45 milijardi, što je u odnosu na godinu ranije porast od 18 odsto.
Razmena u robi s Nemačkom raste i u 2023.
Kada je u pitanju 2023. godina, prema podacima RZS od januara do marta ove godine ukupna spoljnotrgovinska razmena u robi sa Nemačkom iznosila je 2.240 miliona evra, što je porast od 21,67 odsto u odnosu na isti period 20022. godine.
Ukupan izvoz u periodu od januara do marta 2023. iznosio je 1.063,1 miliona evra, što je porast od 26,68 odsto u odnosu na isti period 2022. godine, dok kad je u pitanju uvoz za navedeni period, on je iznosio 1.176,9 miliona evra (porast od 17,44 odsto u odnosu na isti period 2022. godine).
Deficit u spoljnotrgovinskoj razmeni u periodu od januara do marta 2023. godine iznosio je 113,8 miliona evra. To je u odnosu na isti period prethodne godine -30,14 odsto.
Šta se najviše izvozilo u Nemačku?
Tokom prošle godine, prema dostupim podacima PKS, vodeći izvozni proizvodi bili su setovi podvodnika za paljenje (13 odsto), delovi za mašine (7 odsto) kao i preparati za pranje i čišćenje (3 odsto), dok su vodeći uvozni proizvodi, pored nerazvrstane robe po skladištenju i nerazvrstane robe u slobodnoj zoni čine i žice od rafinisanog bakra i ostali lekovi za maloprodaju.
Počev od 2010. godine i zaključno sa 2022. godinom, prilivi po osnovu ulaganja nemačkih rezidenata u Republiku Srbiju iznosili su oko 2,6 milijarde evra čime je Nemačka zauzela 5. mesto na listi zemalja sa najvećim ulaganjima u Srbiju u navedenom periodu.
Iako geografska udaljenost dveju zemalja nije velika, ona podstiče ekonomsku saradnju koja donosi koristi za obe strane - od međusobne trgovine do investicija iz zemlje koja obiluje kapitalom.
Međutim, činjenica je da ova ekonomska saradnja ima mnogo veći značaj za Srbiju kojoj je Nemačka je jedan od ključnih ekonomskih partnera.