Član Upravnog odbora Nemačko-hrvatske privredne komore i Country Manager Hrvatske, Srbije, Slovenije i Bosne i Hercegovine u kompaniji Rödl&Partner, Radu-Dragos Dobrescu, govorio je za specijalno izdanje EURACTIV-a
Dobrescu je istakao bitnu ulogu Srbije u jačanju ekonomskih veza između, ne samo između ove dve zemlje, već i između Nemačke i čitavog Zapadnog Balkana, naglašavajući potrebu za daljim unapređenjem poslovnog okruženja. Takođe je istakao perspektive i potencijal za nove oblasti saradnje, posebno u sprovođenju zelene agende.
Kako biste ocenili ekonomske odnose Srbije i Nemačke, posebno u pogledu mogućnosti poslovanja međunarodnih kompanija koje posluju u Srbiji?
Smatramo da su odnosi bliski, a od 2000. godine saradnja Nemačke sa Srbijom prolazi kroz postepene promene.
Fokus saradnje je na sprovođenju zelene agende, konkretno na razvoju obnovljivih izvora energije i povećanju energetske efikasnosti. U tu svrhu, Nemačka je uspostavila strateško partnerstvo za klimu sa Srbijom i regionom Zapadnog Balkana. Sve nemačke kompanije teže da postanu klimatski neutralne do 2045. godine, tako da je za njih veoma važno da mogu da obezbede snabdevanje obnovljivom energijom u narednim decenijama kada budu razmatrali investicije u Srbiji.
Druge tačke saradnje uključuju stručno obrazovanje i osposobljavanje, podršku srpskom privatnom sektoru i dobro upravljanje.
Koji su glavni izazovi sa kojima se nemačke kompanije suočavaju prilikom poslovanja u Srbiji?
Vlada Srbije se suočava sa složenim političkim, socijalnim i ekonomskim izazovima. Ovi izazovi uključuju nedostatak vladavine prava, političko mešanje u privredu, sporo pravosuđe, kao i nepredvidljivost zakonodavstva i regulative.
Međutim, Srbija ima ključnu ulogu u osiguravanju političke stabilnosti u jugoistočnoj Evropi i centralna je partnerska zemlja za nemačku razvojnu saradnju u regionu. Kao član Nemačko-srpske privredne komore - AHK, dobro smo upoznati sa tim da su nemački investitori ocenili ekonomsku klimu u Srbiji kao veoma povoljnu i istakli da je došlo do povećanja poverenja nemačkih kompanija u Srbiju, kao i da se procenjuje da bi skoro 95 odsto kompanija koje već posluju u Srbiji ponovo investiralo.
U budućnosti, ove dve zemlje bi mogle više da sarađuju u industrijskim sektorima kao što su agro-prehrambena industrija, metaloprerađivačka industrija, drvna i tekstilna industrija, građevinarstvo ili IT sektor.
Izvor: PromoKoju ulogu Rödl&Partner igra u unapređenju ekonomske saradnje između Srbije i Nemačke, i koji sektori ili oblasti su trenutno najznačajniji za tu saradnju?
Od osnivanja pre više od 40 godina, firma Rödl & Partner uvek se trudila da pronađe ravnotežu između stabilnog rasta i održivog profita. Kao rezultat toga, godišnji obim prihoda sada je porastao na 588,6 miliona evra (pre 10 godina taj iznos je bio 281,3 miliona evra). Kao advokati, poreski savetnici, konsultanti za upravljanje i IT i revizori, prisutni smo sa preko 100 sopstvenih kancelarija u oko 50 zemalja.
Pored toga, ogroman angažman Rödl & Partnera u Srbiji, zajedno sa klijentima, rezultirao je bliskom podrškom međunarodnim kompanijama prisutnim u Srbiji koje nisu nemačkog porekla. Naš sektor je dosta složen i prati ga veliki broj poslovnih propisa. Mnoge kompanije teže da uproste ovu složenost, a mi nudimo usluge samostalnih savetnika sa velikim iskustvom u više zemalja.
Kako biste opisali rezultate zajedničkih projekata između Rödl&Partnera i srpskih kompanija do sada i možete li nam reći neke konkretne primere uspešne saradnje?
Naš uspeh je uvek zasnovan na uspehu naših nemačkih klijenata: Rödl & Partner uvek je tu gde njegovi klijenti vide potencijal za svoje poslovno angažovanje. Umesto da stvaramo veštačku mrežu franšiza ili povezanih društava, odlučili smo se da uspostavimo sopstvene kancelarije i oslonimo se na multidisciplinarnu i prekograničnu saradnju među našim kolegama. Takav je slučaj i sa našom kancelarijom u Beogradu, koja je u poslednjih 10 godina uspela da okupi veliki broj stručnjaka i sposobna je da pruži bogato međunarodno iskustvo.
Izvor: PromoOd kada ste prisutni u Srbiji i kakvi su vam planovi za budućnost?
Otvorili smo kancelariju u Beogradu 2012. godine, a naš plan je da konsolidujemo svoju prisutnost na tržištu, privučemo mlade stručnjake zainteresovane za međunarodnu karijeru i oblikujemo sledeću generaciju stručnjaka kako bismo podržali postojeće i nove klijente.
Međutim, Srbija se i dalje suočava sa izazovima koji ograničavaju njen potencijalni rast, kako na kratke, tako i na srednje i duže staze. Po našem mišljenju, da bi privukla što više investitora, Srbija mora da nastavi da radi na poboljšanju poslovnog okruženja i, pre svega, mora da unapredi borbu protiv korupcije i da poboljša javne nabavke i vladavinu prava. Sve u svemu, za investitore je uvek važno da imaju stabilan okvir na koji mogu da se oslone.
Mi se ne fokusiramo samo na Srbiju, već i na region Zapadnog Balkana, jer verujemo da ove zemlje nude prilično dobar izbor veoma interesantnih rešenja, što smo i videli u proteklih deset godina.